slot siteleri bahis siteleri hacklink
3 sene önce
3 sene önce

ABD Başkanı Trump: Ben olmasaydım, Hong Kong 14 dakikada yeryüzünden silinmiş olurdu

Trump, Fox News kanalında yayımlanan “Fox & Friends” programına telefonla bağlanarak, Hong Kong‘daki protestolara ilişkin açıklamalarda bulundu. Çin’e karşı Hong Kong’u koruduğunu savunan Trump, “Ben olmasaydım, Hong Kong 14 dakikada yeryüzünden silinmiş olurdu.” diye konuştu.

Trump, “Çin Devlet Başkanı Şi Cinping, Hong Kong’un dışında bir milyon asker tutuyor ve sırf ben istedim diye bu askerler içeri girmiyor. Ben Şi’ye ‘Lütfen bunu yapma, bunun ticaret anlaşmasına çok büyüketkisi olur’ dedim.” ifadelerini kullandı.

Çin ile yapılacak bir ticaret anlaşmasının önemli olduğunu vurgulayan Trump, “Hong Kong’un yanında durmalıyızben aynı zamanda Çin lideri Şi’nin de yanındayım.” değerlendirmesinde bulundu.

HONG KONG TASARISI SORUSUNA YANIT VERMEDİ

Trump, Cumhuriyetçi Senatör Marco Rubio tarafından sunulan ve Kongrenin her iki kanadından da geçen “Hong Kong İnsan Hakları ve Demokrasi Yasası” başlıklıtasarısını imzalayıp imzalamayacağına ilişkin soruyu ise yanıtsız bıraktı.

Sıradaki Haberi Oku  Londra Köprüsündeki olayın terör saldırısı olduğu doğrulandı

Tasarı, Hong Kong’daki gösterilerde uygulanan şiddet ve insan hakları ihlallerindenolan Çinli yetkililere yaptırım uygulanmasını öngörüyor. Ayrıca, ABD Dışişleri Bakanlığından Hong Kong’un özerklik statüsünde değişim olup olmadığına ilişkin yılda en az birrapor istenirken, Hong Kong ve ABD arasında özel ticaret ilişkisi kurulması çağrısında bulunuluyor.

HONG KONG’DAKİ PROTESTOLAR

Hong Kong’da haziranda şüphelilerin Çin’e iadesitasarısına karşı başlayan demokrasi yanlısı protestolarda,haftalarda protestocular ile polis arasındaki çatışma ve şiddet olayları artmıştı.

Tasarı, 23 Ekim’de resmençekilmesine rağmen protestocular, “demokratik reform” talepleriyle eylemleri sürdürme kararı almıştı.

Göstericiler, tasarınınçekilmesiyle protestoların “ayaklanma” olarak adlandırılmasınaverilmesini, polis şiddetinin soruşturulması için bağımsız komisyon kurulmasını, tutuklanan protestoculara af çıkarılmasını ve kentte siyasi reform sürecinin yeniden başlatılmasını içeren 5 talep öne sürüyor.

Sıradaki Haberi Oku  Putinden TürkAkım projesini geciktiren Bulgaristana sert tepki: Gerekirse güzergâh dışı bırakırız

Resmi verilere göre, Hong Kong’da hazirandan bu yana yaklaşık 5 bin protestocu gözaltına alındı.

Kaynak: AA

En Çok Okunanlar
Tüm hakları saklıdır.
instagram takipçi satın al instagram takipçi satın al instagram takipçi hilesi instagram takipçi satın al ilaç rehberi Seo paketleri