Dünya

ABD Temsilciler Meclisi, Trump hakkındaki azil raporunu açıkladı

Çoğunluğu Demokratlardan oluşan ABD Temsilciler Meclisi, Başkan Donald Trump hakkında azil soruşturmasının raporunu yayınladı.

Raporda, “Trump, kişisel ve siyasi çıkarları için ABD başkanlığı makamını, siyasi rakibi Joe Biden’a soruşturma açılması için Ukrayna‘ya baskı yapmak için kullandı” ifadeleri yer aldı. Raporda bir başka suçlama da Trump’ın azil soruşturması kapsamında tanıklaravermeleri için gönderilen celpleri görmezden gelmelerini istemesi üzerine yöneltildi.

“TANIKLARI KORKUTMA TEŞEBBÜSÜNDE BULUNDU”

Trump’ın azil soruşturmasını engellemekle suçlandığı raporda, “Başkan Trumpvermesi gereken tanıklara gözdağı vererek korkutma teşebbüsünde bulunmuştur. Bu, federal bir suçtur. ABD tarihinde hiçbir başkan, yetkililere Meclis’evermeme yönünde talimat vermedi” denildi.

İKTİDARI KÖTÜYE KULLANDI

Temsilciler Meclisi İstihbarat Komitesi Başkanı Adam Schiff, “Azil soruşturması, Trump’ın iktidarı kötüye kullandığına dair çokkanıt ortaya koydu” açıklamasında bulundu.

Sıradaki Haberi Oku  Üç yaşındaki çocuğunu, elleri bağlı halde yanan evde bıraktı

İstihbarat Komisyonu’nun raporundan öne çıkanlar şöyle:

“Başkan Trump’ın, siyasi rakibi Joe Biden hakkında soruşturma açıldığının açıklanması için Ukrayna’ya baskı yapmak amacıyla makamını kullandığına ilişkin net bulgular var.

“AZİL SORUŞTURMASINI ENGELLEDİ”

“Başkan Ukrayna’ya yardımı, seçim kampanyasınasağlayacak soruşturmaların açıklanması şartına bağladı. Tanıklara celpleri görmezden gelmeleri talimatı vererek azil soruşturmasını engelledi.

“Asli delilleri reddederek Kongre’yeolan Başkan Richard Nixon bile, Kongre’nin azil soruşturması yürütmesini kabul etmişti. ABD tarihinde Trump hariç hiçbir Başkan, yetkililere Kongre’yevermeme yönünde talimat vermedi.

“Kongre’yeveren isimleri korkutmak ve korkutmaya çalışmak federal bir suçtur. Bufederal yetkililer deolmak üzere tüm vatandaşlar için geçerlidir. Bu kanunun ihlali halinde 20 yıla kadar hapis cezası verilebilir.”

Sıradaki Haberi Oku  İsrailde koronadan ölenlerin sayısı 4e çıktı

NE OLMUŞTU?

Eylül ayında basına sızan ve 25 Temmuz’da yaptıkları telefon görüşmesinde Trump’ın Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy’e, rakibi Joe Biden ve ailesini soruşturması durumunda ABD’nin ülkesine yardım edeceğini söylediğini iddia eden muhbir raporu, azil soruşturmasının fitilini ateşlemişti.

Temsilciler Meclisi Başkanı Demokrat Nancy Pelosi, 24 Eylül’de “ABD’ningüvenliğineverdiği” ve “Başkanlık yeminine ihanet ettiği” gerekçesiyle Trump’a yönelik azil soruşturması sürecini başlattıklarını açıklamıştı.

Beyaz Saray ise 25 Eylül’de Trump-Zelenskiy görüşmesinin dökümünü yayımlamış, Ukrayna’ya yardımlarla görüşme arasında ilişki olmadığını savunmuştu.

Temsilciler Meclisi, 31 Ekim’de yapılan oylama ile azil soruşturmasının usullerini oylamış ve kamuya açık oturumların yapılmasını kararlaştırmıştı. Temsilciler Meclisi İstihbarat Komitesi’ndeki kamuya açık oturumlar 13-21 Kasım’da yapılmıştı.

Sıradaki Haberi Oku  İtalyada yaşayan Türk akademisyen son durumu anlattı

Trump, ilk günden bu yana azil soruşturmasını, “Rusya soruşturmasında umduklarını bulamayan Demokratlar’ın bir cadı avı” olarak nitelendirerek, suçsuz olduğunu savunuyor.

Haber Videosu

: ABD Temsilciler Meclisi, Trump hakkındaki azil raporunu açıkladı