Dünya

ABDli senatörlerden Trumpa Türkiyeye yaptırım çağrısı

ABD’li Senatörler Graham ve Van Hollen, Başkan Donald Trump yönetimineyazarak Rusya’dan alınan S-400 hava savunma sistemi nedeniyle Türkiye‘ye yaptırım uygulanması çağrısında bulundu.

“SABIR TÜKENELİ ÇOK OLDU”

Cumhuriyetçi Senatör Lindsey Graham ve Demokrat Senatör Chris Van Hollen ortak birkaleme alarak Dışişleri Bakanı Mike Pompeo’ya gönderdi. Mektupta ‘sabır tükeneli çok oldu, hukuku uygulama zamanı’ diyen senatörler,durumun diğer ülkelere ‘kötü bir mesaj’ olacağını savundu.

TÜRKİYE’DEN HENÜZ CEVAP GELMEDİ

Dışişleri Bakanlığından mektuba ilişkin bir açıklama henüz gelmedi. Pompeo, 26 Kasım tarihindeki konuşmasında, Türkiye’nin Rus savunma sistemini test etmesinin endişe verici olduğunu söylemiş, iki ülke arasındaki pürüzün giderilmesi için görüşmelerin sürdüğünüetmişti.

İKİ ÜLKE ARASINDAKİ S-400 KRİZİ

Ankara ile Washington arasındazaman kriz çıkaran sorunlar arasında ABD tarafının NATO savunma sistemleriyle uyumlu olmadığını ve Lockheed Martin tarafından geliştirilen F-35 hayalet savaş uçaklarına tehdit oluşturduğunu iddia ettiği S-400 de yer alıyor. Washington’dan yükselen yaptırım tehditlerine rağmen Rus hava savunma sisteminiTürkiye, müttefiklerin ortak F-35 programından çıkarılmıştı.

Sıradaki Haberi Oku  İtalyada yaşayan Türk akademisyen son durumu anlattı

2017 yılında Rus ordusuyla iş yapan ülkelere yönelik ABD’nin Hasımlarıyla Yaptırımlar Yoluyla Mücadele Etme Yasası’nı (CAATSA) imzalamış bulunan Başkan Donald Trump, bugüne dek S-400 gerekçesiyle yaptırım taleplerine set çekerken bu konuda AK Parti Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’averir şekilde konuştu.

Ekimde Erdoğan’ın Trump’tan yeşil ışık alarak Suriye’nin kuzeydoğusuna Barış Pınarı Harekatı başlatması ve Trump’ın da ABD askerlerini bölgeden çekmesi, Kongre üyelerinin öfkesini yeniden tırmandırdı.

ERMENİ SOYKIRIMI TASARISINI BLOKE ETTİ

Trump’ı Türkiye’nin bölgeden çekilmesinin sağlamaya çağıranların başında, partilerinin önde gelen isimleri olan Van Hollen ile Graham geliyor. Ancak 13 Kasım’da Erdoğan’ı Beyaz Saray’da ağırlayan ve görüşmeyi ‘harika’ diye niteleyen Trump, aynı zamanda Cumhurbaşkanı ile bazı Cumhuriyetçi senatörleri bir araya getirdi. Bunlar arasında yerGraham,ardından Demokratların ‘Ermeni Soykırımı’ tasarısının Senato’da oylanmasını bloke etti.

Sıradaki Haberi Oku  İstanbulda 24 aile hekimi ve hemşirede korona çıktı

“S-400 DENEMELERİ ENDİŞE VERİCİ”

Pompeo ise 26 Kasım’da yaptığı açıklamada Türkiye’nin Rus hava savunma sistemlerine uyumluluk testleri yapmasını ‘endişe verici’ diye niteledi, sorunu çözmeye yönelik görüşmelerin devam ettiğini dile getirdi.

Aynı gün konuşan Rosoboronexport Başkanı Aleksandr Miheyev, opsiyonlu ikinci S-400 sevkiyatını yapacaklarını, opsiyonla ilgili anlaşma belgelerinin 2020’nin ilk yarısında imzalanmasını umduklarını söyledi.

Rusya bu yıl Türkiye’ye 2.5 milyar dolar değerinde 4S-400 sevkiyatı yaptı. Anlaşmada ayrıca bir S-400 sevkiyatı daha yapılması opsiyonu öngörülüyor.

Kaynak: Euronews.com