1 sene önce
1 sene önce

Donald Trump, finansal bilgilerinin gizliliği için Yüksek Mahkemeye başvurdu

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Başkanı Donald Trump, kendine ait bir firmanın kayıtlarının Kongre’de incelenmesini durdurmak için Yüksek Mahkeme’ye başvurdu.

Bir alt mahkeme, Trump’ın mali işlerindenmuhasebe firması Mazars LLP’den tüm belgeleri Temsilciler Meclisi Gözetim ve Hükümet Reform Komitesi ile paylaşmasını istemiş, karara itiraz mahkemedendönmüştü.

Komitenin şirket kayıtlarını istemesinin yasalara aykırı olduğunu söyleyen Amerikan başkanın avukatları, Kongre’nin ilkgörevdeki bir başkandan kişisel bilgilerini paylaşmasını istediğini aktardı.

İKİNCİ KEZ YÜKSEK MAHKEMEYE BAŞVURUYOR

Trump finansal bilgilerinin gizliliği ile ilgili ikinciYüksek Mahkeme’ye başvuruyor. Kasım ayında New York’taki bir mahkeme, savcıların Trump’ın firmasından 2011 ila 2018 yıllarına ait vergi dökümünü isteyebileceğine hükmetmişti. Amerikalı başkan bu karara da itiraz etmişti. Yüksek Mahkeme söz konusu başvurunun kabul edilip edilmeyeceğini 13 Aralık’taki oturumda belirleyecek.

Sıradaki Haberi Oku  İspanyada koronadan ölenler buz pistinde bekletiliyor

“GÖRECEKLERİ TEK ŞEY DAHA ZENGİN OLDUĞUM OLACAKTIR”

Trump, Demokratlar’ın uzun süredir baskı yaptığı “mali kayıtlarına” ilişkin “Göreceklerişey, insanların düşündüğünden dahaolduğum olacak” demişti.

Rusya soruşturmasını yürüten Özel Yetkili Savcı Robert Mueller’in, kendisinin tüm mali ve vergi kayıtlarının üzerinden geçmesine rağmen bir sonuca ulaşmadığını söyleyen Trump, “Şimdi bu cadı avı, New Yorklu Demokrat savcıların, benim tüm mali anlaşmalarımı incelemesi ile devam ediyor” ifadelerini kullanmıştı.

Trump, New York’ta hakkında yürütülen soruşturmanın ‘kanun dışı’ olduğunu belirterek, “Ama ben temizim ve mali bildirimimi 2020 seçimlerinden önce yaptığımda -ki bu benim kararım- göreceklerişey, insanların düşündüğünden dahaolduğum olacak” değerlendirmesinde bulunmuştu.

Kaynak: Euronews.com

En Çok Okunanlar
Tüm hakları saklıdır.