slot siteleri bahis siteleri hacklink
3 sene önce
3 sene önce

Esed rejiminin heyeti, Türkiyeyi kınama önerisi kabul edilmeyince toplantıyı terk etti

Birleşmiş Milletler (BM) Cenevre Ofisi’nde Suriye Anayasa Komitesi toplantılarının ikinci turuna Beşşar Esed rejimini temsil eden heyetin uzlaşmaz tavrı damga vurdu. Komite’nin 45 kişilik yazım kurulu üyeleri, ikinci turun ilk toplantısı için TSİ 12.00 sularında BM Cenevre Ofisi’ne geldi.

Heyetlerin kendi içlerinde yaptıkları toplantılardan sonra BM Suriye Özel Temsilcisi Geir O. Pedersen, rejim, muhalif ve sivilkuruşlarının temsilcilerinden oluşan heyetlerle ayrı ayrı bir araya geldi.

Rejimin eş başkanlığını yürüten Ahmed Kuzbari’nin Komite’ye sunduğu “yeni gündem maddeleri” muhalifler ve bazı sivilkuruluşu temsilcileri tarafından kabul görmedi.

Bunun üzerine rejim heyeti, BM’den ayrılarak konakladıkları otele dönerken muhalifler ise TSİ 18.00’e kadar müzakerelere devam etti.

“TÜRKİYE’NİN KINANMASINI İSTEDİLER”

Muhaliflerin oluşturduğu Müzakere Yüksek Konseyi Sözcüsü ve Anayasa Komitesi üyesi Yahya el Aridi, BM’den ayrılmadan önce basın mensuplarına yaptığı açıklamada, “Bugün Anayasa Komitesi toplantıları yapılmadı. Bunun nedeni de toplantıda müzakere edilmesi gereken program veya takvimde anlaşma sağlanamaması.” dedi.

Sıradaki Haberi Oku  Güney Afrikada ilginç olay! Ölüm kanıtı isteyen sigorta şirketine ceset götürdüler

Aridi, dört gün önce BM’ye “hazırlanacak yeni Suriye Anayasası’nın ön sözü ve Anayasa’ya ilişkinilkelerden” oluşan iki gündem maddesi sunduklarını belirtti.

Rejimin ise kendilerinin aksine Anayasa Komitesi toplantılarını “politikleştirme” çabası içinde olduğunu ve medyatik davrandığını dile getiren Aridi, “Rejim heyeti terörizmle mücadele, yaptırımların kaldırılması ve Barış Pınarı Harekatı’ndan dolayı Türkiye‘nin kınanmasını içeren üç maddeyi gündeme aldırmaya çalıştı.” diye konuştu.

“ADANA MUTABAKATI’NI HATIRLATTIK”

Aridi, “Rejime, Adana Mutabakatı’nın oldukça net olduğunu hatırlatmak istiyoruz. Bu tartışılamaz bile.” ifadesini kullanarak, rejimin, ikinci turun ilk gününde toplantılar başlamadan BM’den ayrılmasının sadece kendilerinde değil, 23 milyonluk Suriye halkındakırıklığı yarattığını söyledi.

“İDLİB’DE OLANLAR KOMİTENİN ÇALIŞMALARINA ZARAR VERİYOR”

Aridi, rejimin İdlib’de sivillere yönelik saldırılarıyla ilgili soruya da “İdlib’de olanlar belki de Anayasa Komitesi’nin çalışmalarınaverme amacını güdüyor.” cevabını verdi.

Sıradaki Haberi Oku  MSB: Gerektiğinde maske ihtiyacına desteğimiz hazır

Komite görüşmelerinin başarıya ulaşması için İdlib’deki saldırıların sona ermesi gerektiğini vurgulayan Aridi, kendi gündemlerinin de Suriye’de 9 yıldır devam eden “trajedinin” birevvel sona ermesi için yeni anayasanın hazırlanması olduğunun altını çizdi.

Aridi, rejimin hamlesinin “zaman çalmaya yönelik taktik olduğu”na dikkati çekerek, yarın yapılacak toplantılara katılmalarını beklediğini sözlerine ekledi.

İLK TUR TOPLANTISI YOĞUN GEÇMİŞTİ

BM Suriye Özel Temsilcisi Pedersen, ilktoplantılarının ardından düzenlediği basın toplantısında, iyi bir başlangıç yaptıklarını ve görüşmelerinbeklentiden daha iyi geçtiğini bildirmişti.

Suriye Anayasa Komitesi toplantılarının ilk turu iki kademeli düzenlenmişti. 150 üyenin katılımıyla 30 Ekim’de başlayan ve 1 Kasım’da sona eren açılış toplantılarının ardından 45 kişilik yazım kurulu, 3-8 Kasım’da BM Cenevre Ofisi’nde yoğun müzakereler gerçekleştirmişti.

Sıradaki Haberi Oku  Bağdatta 3 ayrı bombalı saldırı: 6 ölü, 11 yaralı

SURİYE ANAYASA KOMİTESİ’NİN YAPISI

Suriye Anayasa Komitesi, büyük ve küçük olmak üzere iki yapıdan oluşuyor. Büyük yapı, komite üyelerinin tümünü kapsıyor ve rejim, muhalefet heyeti, siviltemsilcileri olmak üzere üç gruptan oluşuyor. Küçük yapı ise üç listeden seçilen 15’er kişiden meydana geliyor ve anayasanın yazımındanbulunuyor.

45 kişilik yazım kurulunun hazırladığı taslakları, 150 kişilik büyük yapının onaylaması, karar alınması için ise üyelerin en az yüzde 75’inin “evet” oyu gerekiyor.

Komitenin yapısıyla ilgili en dikkati çeken husus ise iki eş başkana sahip olması. Muhaliflerin eş başkanlığını eski Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Ulusal Koalisyonu (SMDK) Başkanı Hadi el Bahra, rejimin eş başkanlığını ise önceki anayasayı hazırlayan komitede de yerhukukçu Ahmed Kuzbari yürütüyor.

Kaynak: AA

En Çok Okunanlar
Tüm hakları saklıdır.
instagram takipçi satın al instagram takipçi satın al instagram takipçi hilesi instagram takipçi satın al ilaç rehberi Seo paketleri