slot siteleri bahis siteleri hacklink
3 sene önce
3 sene önce

İran eski Cumhurbaşkanı Ahmedinejadtan protestolara destek: Ruhani döneminde yolsuzluk arttı, gidişata razı değiliz

İran‘ın eski Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad, benzin zammı nedeniyle yapılan gösterilere destek verdi.

Ahmedinejad, yayınladığı görüntülü mesajla, geçen hafta benzine 3 kat zam yapılması nedeniyle ülke genelinde düzenlenen gösterilere destek vererek, göstericilere müdahaleye ilişkin Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, Yargı Erki Başkanı İbrahim Reisi ve diğer yönetim organlarına tepki gösterdi.

İran’da yolsuzluğun Ruhani döneminde 10 katına çıktığını ve halkın yoksulluk ile yaptırımlara tahammül etmek zorunda kaldığını ileri süren Ahmedinejad, “Memleketin başına ne bela getirdiniz; konuşanı boğuyorsunuz, ağzına vuruyor, bastırıyorsunuz. Aşağılıyor ve hakaret ediyorsunuz.” görüşlerini paylaştı:

Buherkesin malıdır. Siz bu ülkenin sahibi misiniz? Çok açık bir şekilde söylüyorum;kesinlikle gidişata razı değildir. Halk, diğer organları da kabul etmiyorözellikle de hükümetten razı değiller.

Sıradaki Haberi Oku  Osmaniyede PKKya ait mühimmat ve malzeme ele geçirildi

EYLEMLER SÜRÜYOR

Ülke genelinde 40’tankentte düzenlenen gösterilerde 900’denbanka şubesi ve 3 bin civarında ATMgördüğü açıklandı.

ABD yaptırımlarının da etkisiyle ekonomik açıdangünle geçiren İran halkı, 15 Kasım Cuma günü benzine 3 kat zam yapıldığının açıklanmasının ardından ülkenin birçok kentinde protestolara başlamıştı.

Gösterilerde, birçok kenttebinası da tahrip edilmiş, Tahran yönetimi, protestoların büyümesi üzerine geçen hafta ülke genelinde internet erişimini kesmişti. İnternet erişimi, 3 gün önce sınırlı olarak yeniden sağlanmaya başlanmıştı.

Uluslararası Af Örgütü, olaylar sırasında en az 115 göstericinin hayatını kaybettiğini açıklamıştı.

İranlı yetkililer ise şukadar olaylar sonucunda 6 güvenlik görevlisinin ve 1 göstericinin öldüğünü duyurdu.

Gösterilerin ülke dışından organize edildiğini savunan Tahran yönetimi, ABD, İsrail ve Suudi Arabistan’ı suçluyor.

Sıradaki Haberi Oku  Kıbrıs Rum yönetiminin denize bıraktığı 7 bin 400 ton mühimmat güvenliği tehdit ediyor

Haber Videosu: İran eski Cumhurbaşkanı Ahmedinejad’tan protestolara destek: Ruhani döneminde yolsuzluk arttı, gidişata razı değiliz

En Çok Okunanlar
Tüm hakları saklıdır.
instagram takipçi satın al instagram takipçi satın al instagram takipçi hilesi instagram takipçi satın al ilaç rehberi Seo paketleri