slot siteleri bahis siteleri hacklink
3 sene önce
3 sene önce

İrandan benzin zammı protestolarıyla ilgili 4 ülkeye tehdit: Sizi yok ederiz

İran‘da benzin fiyatlarına yüzde 300 zam yapılmasının ardından başlayan protesto gösterileri devam ediyor. Sürücüler trafikte kontak kapatarak hükümetin kararını protesto ederken, göstericiler de pek çok yerdebinalarını ateşe verdi. Protesto gösterileriyle ilgili yeni bir açıklama yapan İran Devrim Muhafızları Genel Komutanı General Hüseyin Selami; ABD, İngiltere, Fransa ve Suudi Arabistan’ı suçladı. Selami, bu 4 ülkeye seslenerek, “Kırmızı çizgilerimizi aşarsanız sizi yok ederiz” tehdidinde bulundu.

RUHANİ KARŞITI DÖVİZLER TAŞINDI

İran’da rejim yanlıları, geçen haftaki benzin zammı protestolarına tepki amacıyla başkent Tahran’da gösteri düzenledi. ABD, İsrail ve Suudi Arabistan aleyhine sloganların atıldığı gösteride, benzine 15 Kasım’da yapılan yüzde 300’lük zammı protesto edenler “fitneciler” olarak suçlandı. Gösteride, Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani hükümetine karşı dövizler de taşındı.

Sıradaki Haberi Oku  Demet Şener ile İbrahim Kutluay koronavirüs dinlemedi

“İNTİKAMSIZ BIRAKMAYACAĞIZ”

Devrim Muhafızları Genel Komutanı Selami, burada yaptığı konuşmada, benzin zammına gösterilen tepkileri “savaş” ve “senaryo” şeklinde nitelendirdi. Selami, “Büyük bir uluslararası savaştayız. Sokaklarımızda başlayan savaşın senaryosu uluslararası boyuta sahipti. Bu savaş tamamlandı. Düşmanın hiçbir adımını cevapsız ve intikamsız bırakmayacağız.” ifadelerini kullandı.

İran Devrim Muhafızları Genel Komutanı General Hüseyin Selami

“KIRMIZI ÇİZGİLERİMİZİ AŞARSANIZ SİZİ YOK EDERİZ”

İsrail’e “ABD’yi beklemeyin çünkü onlar siz yok edildikten sonra imdadınıza yetişir” diye seslenen Selami, olayların arkasında olduğunu iddia ettiği ülkeleri şu sözlerle hedef aldı:

“ABD, İngiltere, İsrail ve Suudi Arabistan’a sesleniyorum: Bizi meydanda denediniz ve güçlü bir tokat yediniz ancakveremediniz. Dünya bu tokatların bazılarını gördü bazılarını görmedi. Bekleyin. Kırmızı çizgilerimizi aşarsanız sizi yok ederiz.”

Sıradaki Haberi Oku  ABD Senatosundan 2,2 trilyon dolarlık pakete onay

NE OLMUŞTU?

İran’daki protestolar benzin fiyatlarına beklenmedik şekilde yüzde 300 zam yapılması ve daha ucuz fiyata benzin satışına kota konması üzerine başladı. Başkent Tahran dışında Kirmanşah, İsfahan, Tebriz, Şiraz, Kerec, Yezd, Buşehr ve Sari kentlerinde protesto gösterileri düzenlendi, pek çok yerdebinaları ateşe verildi.

Sürücüler trafikte kontak kapatarak hükümeti protesto ederken,pahalılığına tepki gösteren üniversite öğrencileri de gösterilere destek verdi. Tahran’ın önde gelen ticaret merkezlerinden Tahran Büyük Çarşısı’nda bazı esnaflar da kepenklerini açmadı.

100’DEN FAZLA KİŞİ HAYATINI KAYBETTİ

Protestoculara göz yaşartıcı gazla müdahale edilirken, Uluslararası Af Örgütü, şukadar 100’denkişinin hayatını kaybettiğini açıkladı.

ABD yaptırımlarının da etkisiyle ekonomik açıdangünler geçiren İran halkı, 15 Kasım’da benzine 3 kat zam yapıldığının açıklanmasının ardından ülkenin birçok kentinde protestolara başlamıştı.

Sıradaki Haberi Oku  ABD Ordusu'ndan şok harekat

Gösterilerde, birçok kenttebinaları, bankalar, benzin istasyonları ve marketler tahrip edilmişti. Uluslararası Af Örgütü, olaylar sırasında en az 115 göstericinin hayatını kaybettiğini açıklamıştı.

Kaynak: AA

En Çok Okunanlar
Tüm hakları saklıdır.
instagram takipçi satın al instagram takipçi satın al instagram takipçi hilesi instagram takipçi satın al ilaç rehberi Seo paketleri