Dünya

Putinden TürkAkım projesini geciktiren Bulgaristana sert tepki: Gerekirse güzergâh dışı bırakırız

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin bu açıklamayı Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic ile yaptığı görüşmenin ardından Rusya’nın Karadeniz kıyısındaki şehri Soçi’den gerçekleştirdi. Putin, Bulgaristan‘ı TürkAkımı’nı kasıtlı olarak geciktirmekle suçlayarak, ihtiyaç durumunda bu ülkeyi güzergâh dışında bırakabileceklerini kaydetti.

UKRAYNA ŞİMDİLİK MÜMKÜN DEĞİL

Putin ayrıca ülkesinin Avrupa’ya gaz ihracatına Ukrayna üzerinden devam etmeye hazır olduğunu da sözlerine ekledi. BununlaRusya Devlet Başkanı, Kiev tarafından belirtilen şartların şuiçin kabul edilmesinin mümkün olmadığınıetti.

TÜRKAKIM PROJESİ

TürkAkım projesiyle Rus doğal gazının Avrupa’ya nakledilmesi hedefleniyor.

30 Kasım’da Bulgaristan Meclisi, TürkAkım doğal gaz boru hattını Avrupa’ya bağlayacak proje için yeşil ışık yakmıştı. Rusya Bulgaristan sayesinde gerginlik yaşadığı Kiev’e bağlı kalmadan Avrupa pazarına gaz satabilme imkanına sahip olmayı hedefliyor.

Sıradaki Haberi Oku  Avrupa'daki Hizbullah yasağının arkasında Mossad raporu

Ancak Bulgaristan, daha önce de gerçekleştirmeye çalıştığı projenin Avrupa Birliği tarafından engellenmesinden endişe duyuyor. Nitekim Sofya yönetimi 2014’te debir projenin yapılması için çalışmış ancak Rusya, Brüksel’in kendilerine karşı tavır aldığını gerekçe göstererek boru hattı inşasını iptal etmişti.

Kaynak: Euronews.com