slot siteleri bahis siteleri hacklink
3 sene önce
3 sene önce

Reuters: Katar Dışişleri Bakanı, geçen ay Suudi Arabistana gitti

Reuters haber ajansı, iki kaynağına dayandırdığı haberinde Katar Dışişleri Bakanı Şeyh Muhammed bin Abdurrahman el Sani’nin Suudi Arabistan‘ın başkenti Riyad’a geçen ay beklenmedik bir ziyaret gerçekleştirdiğini yazdı.

Bu ziyaretin gerçekleşmiş olması, 2,5 yıldır Körfez ülkeleri tarafından Katar’a uygulanan ablukanın hafifletilmesi anlamına gelebilir. Bu konuyu ilkdile getiren ABD merkezli Wall Street Journal gazetesi oldu.

Gazete, Amerikalı ve Arap yetkililere dayandırdığı haberinde el Sani’nin Suudi Arabistan’da üst düzey yetkililerle görüşmeler gerçekleştirdiğini kaleme aldı.

“DİYALOG İÇİN ÖNEMLİ BİR GELİŞME”

Reutersajansı, bu ziyaretin, Mayıs ayında Katar başbakanının Mekke’de düzenlenen Arap zirvesine katılımının ardından gerçekleşen en üst düzey ziyaret olduğunu belirtti. Ancak Katar Dışişleri Bakanı el Sani’nin, Suudi Arabistan’ın veliaht prensi Muhammed bin Salman ile görüşüp görüşmediği bilinmiyor.

Sıradaki Haberi Oku  Muhterem Nur kimdir

ABD’li Senatör Chris Murphy, Reuters’a yaptığı açıklamada Katarlı bakanın ziyaretinin ikiarasında bir diyalog başladığına dair önemli bir gelişme olabileceği yorumunu yaptı.

ERDOĞAN: KRİZİN ÇÖZÜLMESİNİ TEMENNİ EDİYORUM

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da bu hafta başında Katar’a gerçekleştirdiği ziyareti sırasında Katar ile Körfez ülkeleri arasındaki krizin birönce sona ermesiniettiğini söylemişti.

2017 yılının Haziran ayında Suudi Arabistan, Mısır, Bahreyn, Birleşik Arap Emirlikleri ve Yemen, Katar ile diplomatik ilişkilerini kestiğini açıklamıştı. Karara gerekçe olarak “Katar’ın terörizme destek vermesi” gösterildi.

5 Arap ülkesi Katar’ı; DEAŞ ve El Kaideçeşitli militan grupları destekleyerek “bölgeyi istikrarsızlaştırmakla” suçladı.

Katar’ın ayrıca Müslüman Kardeşler’e verdiği desteğe de dikkat çekildi.

Doha yönetimi ise suçlamaları reddetti.

Sıradaki Haberi Oku  Engelli bakımevinde 19 kişiyi öldüren saldırgana idam

Bu ülkeler Katar’a 13 talep sıralayarak ancak bu isteklerinin gerçekleştirilmesi halinde ablukanın kaldırılacağını belirtti.

Bu talepler arasında Katar’daki Türk askeri üssünün kapatılması da var.

Erdoğan, bu hafta gerçekleştirdiği ziyaretinde bu talep ile ilgili olarak, “Hiç kimse ülkemizin bu coğrafyadaki mevcudiyetinden rahatsız olmamalıdır. Sizler, Katar başta olmak üzere tüm bölgede gelecekte özellikle takdirle anılacak tarihi bir görev icra ediyorsunuz. Bu vesileyle Körfez bölgesinde iki buçuk yıldır devam eden krizin birevvel çözülmesini temenni ediyorum.” sözlerini sarf etti.

ABD ve Kuveyt ise bu kriz sırasında arabulucu olmaya çalışan ülkeler arasında. ABD’nin bu krizin çözülmesine öncelik vermesineolarak İran’a karşı politikaları gösteriliyor.

Suudi Arabistan hükümetiile ilgili olarak Reuters’ın sorularınavermezken geçen hafta sonu Suudi Arabistan Dışişleri Bakanlığı halen Katar’ın taleplerini yerine getirmesini beklediklerini söylemişti.

Sıradaki Haberi Oku  Mehmet Özün çalışanında koronavirüs çıktı

Reuters’a konuşan bir Arap diplomat iseay Suudi Arabistan’da düzenlenecek bölge zirvesinin ilişkilerin geliştirilmesi için bir vesile olabileceğini aktardı.

Haber Videosu: Reuters: Katar Dışişleri Bakanı, geçen ay Suudi Arabistan’a gitti

En Çok Okunanlar
Tüm hakları saklıdır.
instagram takipçi satın al instagram takipçi satın al instagram takipçi hilesi instagram takipçi satın al ilaç rehberi Seo paketleri