slot siteleri bahis siteleri hacklink
3 sene önce
3 sene önce

TikTok, Çinin Uygur Türklerini tuttuğu kamplara dikkat çeken genç kadının hesabını engelledi

Çin merkezli sosyal medya platformu TikTok, Amerikalı bir genç kadının, Çin’in Uygur Türkleri’ni kampta tutmasını eleştirdiği videosunun ardından içerik koymasını engelledi.

FEROZA AZİZ: YENİ BİR YAHUDİ SOYKIRIMI

Feroza Aziz, güzellik ve bakım tavsiyeleriyle başlayan videosunda önce kirpikleri kıvırıcı cihazla nasıl bakıma almak gerektiğini anlatıyor. Ardından Çin’in Uygur Türklerini Sincan Uygur Özerk Bölgesi’ndeki kamplarda tuttuğunu söyleyen Aziz, Çin’de gerçekleşen olayları, “yeni bir Holokost (Yahudi soykırımı)” olarak nitelendiriyor. Bu gelişmenin ardından TikTok, Aziz’in yeni bir içerik koymasını engelledi; Aziz bunu Twitter hesabından duyurdu.

TikTok ise bu iddiaya karşı çıkarak BBC’ye yaptığı açıklamada, içeriğin siyasi hassasiyetlere göre yönetilmediğini söyledi. Diğer yandan TikTok’un Çin pazarı için devreye soktuğu uygulama Douyin’da ise Aziz’in videosunun engellendiği görüldü.

Sıradaki Haberi Oku  Niğdede markette poşetli koronavirüs önlemi

AKILLI TELEFONUNA YASAK GETİRDİLER

Şirkete göre Aziz’in eski hesaplarından biri 15 Kasım itibarıyla “terörizm ile ilişkili içerik açısından topluluk kurallarına uymadığı için” yasaklanmıştı. Aynı zamanda 25 Kasım itibarıyla Aziz’in akıllı telefonuna da yasak getirildi. Bu yüzden şirket sözcüsüne göre Aziz aynı telefondan yeni hesabına ulaşmaya çalıştığında bu engelle karşılaştı.

Şirketin sözcüsü, Aziz’in yeni hesabının ve videolarının bu durumundan etkilenmediğini, kirpiklerin kaldırılmasına dair videonun etkileşim almaya devam ettiğini belirtti.

VİDEOLARI MİLYONLARCA KEZ İZLENİYORDU

Aziz’in Uygur Türkleriyle ilgili olarak bu Pazar koymaya başladığı üç videodan ilki 1,4 milyon izlenme ve 500 binreaksiyon aldı. Twitter’dan da bu video paylaşılarak neredeyse 5 milyon daha görüntülenme elde etti. Aziz, online olarak bilinçlenmeyi teşvik etmenin “harikalar” yaratabileceğini söyleyerek milyonlara ulaşılabileceğini aktarıyor.

Sıradaki Haberi Oku  Uluslararası Af Örgütünün Şilideki gösterilerle ilgili raporu: Güvenlik güçleri göstericilere gerçek mermiyle ateş açtı

ÇİN HÜKÜMETİ İLE YAKINLIĞI ELEŞTİRİLİYOR

ABD’de gittikçe büyüyen TikTok’un Çin hükümeti ile ilgili yakın ilişkileri ise uzun zamandır eleştirilmekte. Diğer yandan bu hafta içinde Çin hükümetinin, Sincan Uygur Özerk Bölgesi’ndeki kamplarda tutulan Uygur Türklerine uygulanması için verdiği beyin yıkama talimatlarına ilişkin resmi belgeler ilkbasın kuruluşlarında yer almıştı.

HAPİSHANELERDE TUTULAN UYGUR TÜRKLERİNİN BEYİNLERİ YIKANIYOR

Uluslararası Araştırmacı Gazeteciler Konsorsiyumu’na (ICIJ) sızdırılan ve BBC’nin Panaroma programıyla Guardian gazetesi gibi basın kuruluşlarının incelediği Çin hükümeti belgelerinde, kamplarda tutulan yüz binlerce Müslüman Uygur Türkünün güvenlikli hapishanelerde kilitli tutulduğu, cezandırıldığı ve beyin yıkama sürecinden geçtiği ortaya çıktı.

17 basın kurumunun, ilkÇin hükümetinin Uygur Türklerine yönelik sistematik bir beyin yıkama operasyonu gerçekleştirdiğini ortaya koyuyor.

Sıradaki Haberi Oku  Sağlık çalışanlarına teşekkür videosu

Çin hükümeti şimdiye kadar bu kampların gönüllü eğitim ve çalışma kampları olduğunu öne sürüyordu.

Haber Videosu: TikTok, Çin’in Uygur Türklerini tuttuğu kamplara dikkat çeken genç kadının hesabını engelledi

En Çok Okunanlar
Tüm hakları saklıdır.
instagram takipçi satın al instagram takipçi satın al instagram takipçi hilesi instagram takipçi satın al ilaç rehberi Seo paketleri