slot siteleri bahis siteleri hacklink
3 sene önce
3 sene önce

Trump, Temsilciler Meclisinde yapılacak azil oturumuna katılmayacak

Beyaz Saray, ABD Başkanı Donald Trump‘ın azil soruşturması kapsamında Çarşamba günü Temsilciler Meclisi’nde yapılacak oturuma katılmayacağını açıklandı. Oturuma Trump’ın avukatlarının da katılmayacağı belirtiliyor.

Trump’ın hukuk danışmanı Pat Cipollone, Temsilciler Meclisi Adalet Komisyonu’na gönderdiği mektupta, soruşturmanın adil olmadığını ve eksiklikler içerdiğini öne sürerek Trump’ın oturuma katılmasının beklemenin “adil olmayacağını” savundu.

“YA DAVETİ KABUL ET YADA ŞİKAYET ETMEYİ BIRAK”

Demokrat Partili Komisyon Başkanı Jerrold Nadle, geçen hafta oturumaettiği Trump’a “Ya daveti kabul et ya da şikayet etmeyi bırak” demişti.

Oturumda Trump’ın tanıkları sorgulama hakkı olduğu belirtilmişti. Ancak Beyaz Saray, tanıkların kim olduğu konusunda bilgi verilmediğini söylüyor. Beyaz Saray’ın henüz tarihi belirlenmeyen ikinciiçin yapılan davete de Cuma gününe kadarvermesi bekleniyor.

Sıradaki Haberi Oku  İsrailde koronadan ölenlerin sayısı 4e çıktı

Trump’ın oturumlara katılmasıdeğil. 4 Aralık’taki oturum, azil soruşturmasında yeni bir aşamayı temsil ediyor. Soruşturma, Trump’ın Demokrat Parti’nin başkanadaylarından Joe Biden ve Ukraynalı gaz şirketi Burisma’yla iş yapan oğlu Hunter Biden hakkındaki yolsuzluk iddialarını soruşturması için Ukrayna’ya baskı yaptığı ve bu ülkeye verilmesi planlanan yaklaşık 400 milyon dolarlık askeri yardımı çekmekle tehdit ettiği iddiasına dayanıyor.

“UKRAYNA’YA TRUMP ADINA BASKI YAPTIM”

Öte yandan, ABD’nin AB Büyükelçisi Gordon Sondland, Temsilciler Meclisi’ne verdiği ifadeyi değiştirmişti. Sondland, Ukrayna’ya Biden Ailesi’ni araştırması için Trump adına baskı yaptığını itiraf etmişti.

Ayrıca, ABD Meclisi İstihbarat Komitesi’nin Trump’a yönelik azil soruşturması kapsamında hazırladığı kapsamlı raporun Salı günü açıklaması bekleniyor.

NE OLMUŞTU?

Eylül ayında basına sızan ve 25 Temmuz’da yaptıkları telefon görüşmesinde Trump’ın Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy’e, rakibi Joe Biden ve ailesini soruşturması durumunda ABD’nin ülkesine yardım edeceğini söylediğini iddia eden muhbir raporu, azil soruşturmasının fitilini ateşlemişti.

Sıradaki Haberi Oku  Cumhurbaşkanı Erdoğan Hırvatistan'da

Temsilciler Meclisi Başkanı Demokrat Nancy Pelosi, 24 Eylül’de “ABD’ningüvenliğineverdiği” ve “Başkanlık yeminine ihanet ettiği” gerekçesiyle Trump’a yönelik azil soruşturması sürecini başlattıklarını açıklamıştı.

Beyaz Saray ise 25 Eylül’de Trump-Zelenskiy görüşmesinin dökümünü yayımlamış, Ukrayna’ya yardımlarla görüşme arasında ilişki olmadığını savunmuştu. Temsilciler Meclisi, 31 Ekim’de yapılan oylama ile azil soruşturmasının usullerini oylamış ve kamuya açık oturumların yapılmasını kararlaştırmıştı. Temsilciler Meclisi İstihbarat Komitesi’ndeki kamuya açık oturumlar 13-21 Kasım’da yapılmıştı.

AZİL SORUŞTURMASINI “CADI AVI” OLARAK NİTELENDİRDİ

Trump, ilk günden bu yana azil soruşturmasını, “Rusya soruşturmasında umduklarını bulamayan Demokratlar’ın bir cadı avı” olarak nitelendirerek, suçsuz olduğunu savunuyor.

En Çok Okunanlar
Tüm hakları saklıdır.
instagram takipçi satın al instagram takipçi satın al instagram takipçi hilesi instagram takipçi satın al ilaç rehberi Seo paketleri