slot siteleri bahis siteleri hacklink
3 sene önce
3 sene önce

Ülkedeki krizden kaçan İranlılar, Türkiyeye akın ediyor

ABD yaptırımlarıylaİran’da petrol zammı protestoları ülkede karışıklığaoldu. Ülkedeki kaos ortamından kaçan İranlıların ilk tercihi ise Türkiye. İngiltere’de yayımlanan Sunday Times gazetesi, “Özgürlük ve alkol, İran’ın zenginlerini Türkiye’ye çekiyor” başlıklı bir haber yayımladı.

ABD yaptırımlarının ekonomisinietkilediği İran’dan çok sayıda kişinin Türkiye’ye kaçtığını aktaran gazete, geçen yıl bu sayının 30 bin olduğunu yazdı. Sunday Times’ın Orta Doğu muhabiri Louise Callaghan, haberinde “Orta sınıf İranlılar Türkiye’ye akın ediyor, burası vizeye ihtiyaç duymadan seyahat edebildikleri bir avuç ülkeden biri” dedi.

PROTESTOLAR ARTIYOR! HÜKÜMET İNTERNETİ KESTİ

Gazeteye konuşan Türkiye’de yaşayan İranlılardan Maryam Seda, “Burada her şey çok daha kolay. İran’da tutunmak imkansız. Ekonomi çok kötü ve protestolar beni korkutuyor. Günlerdir anneme ulaşamıyorum” dedi.

Sıradaki Haberi Oku  51 kişiyi öldüren cami saldırganı suçlamaları kabul etti

İran’da geçen hafta başlayan protestolar çok sayıda kenti etkilemiş, hükümet önlem olarak ülke genelinde interneti kesmişti. Aralarında Tebriz’de Türkiye’yi destekleyen ve Mustafa Denizli’nin teknik direktörlüğünü yaptığı Azeri futbol kulübü Traktör’ün de bulunduğu pek çok futbol maçı ertelenmişti.

Protestolar ve polis müdahalesi nedeniyle kaç kişinin yaşamını yitirdiği bilinmese de Uluslararası Af Örgütü güvenilir kaynaklarına dayandırdığı açıklamasında 21 kentte 106 kişinin öldüğünü duyurmuştu.

TÜRKİYE’DEN EV ALARAK VATANDAŞLIĞA GEÇİYORLAR

Seküler ve eğitimli girişimcilerin Türkiye’yi hem bir yatırım cenneti hem de katı İslami yasalardan uzakta rahat edebildikleri bir yer olarak gördüğünü belirten Sunday Times muhabiri Callaghan, Türkiye’den 250 bin dolarlıkalanlara vatandaşlık verildiğini ve bu yılın ilk sekiz ayında İranlıların aldığısayısının geçen yılın aynı dönemine kıyasla ikiye katlanarak 3 bine ulaştığını yazdı.

Sıradaki Haberi Oku  Temsilciler Meclisi Başkanı Pelosi: Adalet Komitesi, azil maddelerini yazmaya başlamalı

Gazeteye konuşan veİranlılara avukatlık yapan Ali Güden, “İran’da herkes bir B planı peşinde. Ülkeleri istikrarsız. Türkiye’de ise özgür hissediyorlar. Burada içebilirler, dilediklerini giyinebilirler” dedi.

23 yaşındaki Siavash ise inşaat sektöründe çalışmak için dört yıl önce Türkiye’ye taşındığını, genç işsizliğinin yüzde 40 olduğu ülkesinde gençlerin öfkeli olduğunu söyleyerek şu ifadeleri kullandı: Sistem reform yapamayacağını gösterdi ve gençler arasında umutsuzluk yarattı. Günümüz gençliği kendini kayıpolarak görüyor.

İranlı işadamı Iraj Hosseini ise ülkesindeki ekonomik kaos nedeniyle parasınıfazla bankada tuttuğunu, İran’da insanlarıntutmak yerine arsa almaya yöneldiğini aktardı.

GENÇLER ÜMİTSİZ

Sunday Times’a konuşan Crisis Group (Kriz Grubu) İran Projesi Başkanı Ali Vaez, gençleri İran’dan dışarı iten nedenler hakkında şunları söyledi:

Sıradaki Haberi Oku  Silah tutukluk yapınca, çaresiz kadın hayatta kaldı

Her türlü muhalefete toleranssızlık, gençliğe parlak bir geleceğe kavuşma imkanı sunulmaması ve devletin reform yapamaması bir ümitsizliğe yol açtı. Hükümet halkın taleplerini dinlemek yerine İran’ın düşmanlarını suçlamayı tercih ediyor.

Haber Videosu: İran’daki krizden kaçan turistler, özgürlük için Türkiye’ye koşuyor!

En Çok Okunanlar
Tüm hakları saklıdır.
instagram takipçi satın al instagram takipçi satın al instagram takipçi hilesi instagram takipçi satın al ilaç rehberi Seo paketleri