1 sene önce
1 sene önce

1 milyon Türk aylık ortalama 500-700 milyon dolarlık kripto para işlemi yapıyor

Türkiye’nin kripto paraya en çok yatırım yapan ülkelerden biri olduğu ortaya çıktı. Ülkemizdeki kriptoyatırımcılarının sayısı 1 milyonu aşarken, aylık ortalama 500-700 milyon dolarlık da işlem hacmi gerçekleştirildiği tahmin ediliyor.

Kriptoalım satım platformu Bitci.com’un Genel Müdürü Onur Altan Tan,araştırmalara göre dünyada 2 bindenkriptoborsası bulunduğunu ve Bitcoin cüzdanları arasında günde 300 bindentransfer gerçekleştiğini söyledi. Tan, “Türkiye ise dünyadaki ülkeler arasında kripto paralara en çok yatırım yapan ülkeler arasında. Ülkemizdeki kriptoyatırımcılarının sayısının 1 milyonu aştığı tahmin ediliyor. Dünya üzerinde en çok kriptotutan kesimin de yüzde 20 ileTürkler olduğu öngörülüyor” dedi.

Türkiye’de kriptosektörünün hacminin 2019’da günlük 200 milyon dolara yaklaştığını dile getiren Tan, “Türkiye’degösteren 20’ye yakın yerli platform var. Çok sayıda Türk kullanıcı da dünyadaki diğer borsaları kullanıyor. Türk kullanıcıların yarattığı günlük hacmin 500-700 milyon doları aştığını tahmin ediyoruz” diye konuştu.

Sıradaki Haberi Oku  İBBde neler oluyor? 2 gün kala iptal edilen ihale yeniden açıldı

HANGİSİ KAZANDIRDI?

Tan, geçen yılın en çok kazandıran yatırım araçlarından birinin Bitcoin olduğunu da kaydederek, “Kriptoile özdeşleşen Bitcoin geçen yıl TL cinsinden yatırımcısına yüzde 90’a yakın kazandırdı. Google’ın ortaklık kurduğu Chainlink de geçen yılın enkazandıran yatırım araçlarından oldu” bilgisini verdi.

Paribu CEO’su Yasin Oral da, global kriptopiyasasının 2019 yılını 230 milyar dolarlık büyüklükle kapattığını belirterek, Türkiye’de ise aylık ortalama 500-700 milyon dolarlık işlem hacmi gerçekleştiğini aktardı.

Oral, “Kripto paraların dolar bazında performanslarına baktığımızda Bitcoin’in yüzde 95, Litecoin’in yüzde 36 kazandığını görüyoruz. Ethereum ise yüzde 4 değer kaybetti. Kripto paranın en önemli birimi Bitcoin 2019’dayükseldi. Chainlink de sıçrama yaptı. Litecoin’de de yükseliş oldu. Dünyada olduğu gibi Türkiye’de de en çokgörenbirimi Bitcoin. Ardından Ethereum, XRP, XLM ve Bitcoin Cash” dedi.

Sıradaki Haberi Oku  Forex İle Yeniden Tanışma Vakti

2020’DE DE İLGİ SÜRECEK

2020 yılında da ülkemizde kripto paraya olan ilginin artmaya devam edeceğini öngördüklerini vurgulayan Onur Altan Tan, geçen yıl Kalkınma Planı’nda yer alandijital paranın da önemli olduğunun altını çizdi.

Tan, ayrıca kriptopiyasalarında büyük dikkat çeken ve dört yılda bir tekrarlanan Bitcoin yarılanması sürecinin geçen dönemlerde olduğu gibi bu yıl da piyasalarda enkonuşulacak konuların başında gelmesini bekledikleriniederek, Mayıs ayında beklenen bu sürecin özellikle Bitcoin tarafında yatırımcı ilgisini artıracak en önemli gelişme olarak dikkat çektiğini kaydetti.

YATIRIM YAPARKEN BUNLARA DİKKAT

Yasin Oral, bu alanda yatırım yapmak isteyenlere ise şu tavsiyelerde bulundu: “Yatırım tavsiyeleri ve ayakları yere basmayan öngörülerle değil doğru bilgiyleetmek önemli. Bu konuda yönlendirmeler yerine açık kaynaklardan edinilebilecek doğru bilgilereetmek gerekiyor. Yatırım yapılacak olan kripto paranın projelerini, altyapısını, işlem hacmini vegrafiğini takip emek birverir. Diğer önemli nokta ise gerçek dışı kar vaatlerine karşı dikkatli olmak. Bunların yanı sıra kişisel veri ve varlıkların korunması kritik bir konu. İşlemlere dair detayları, kişisel verileri ve dijital birikimleri başka kişilerle paylaşmamak gerekiyor. Ayrıca hızlıdeğişimleri yaşanması ihtimaline karşı piyasayı dikkatli şekilde takip etmek gerekiyor.” (Milliyet)

Sıradaki Haberi Oku  Malaysia Airlinesa teklif yağıyor! Yeni sahibi kim olacak?

Haber Videosu

: 1 milyon Türk aylık ortalama 500-700 milyon dolarlık kriptoişlemi yapıyor

En Çok Okunanlar
Tüm hakları saklıdır.