1 sene önce
1 sene önce

100 Bin Yeni Sosyal Konut Projesi için başvurular yarın sona eriyor

Türkiye’nin 81 ilinde inşa edilecek ve 100 binyapılacak sosyal konutlar için başvurularda yarıngün.

Kasım ayında müjdesi verilen dar gelirli vatandaşlar içinprojesinin tanıtımını Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın teşrifleriyle gerçekleştirdiklerini anımsatan Albayrak, projenin her yıl 100 bin konutu vatandaşlara kazandıracağınıetmişti.

TOKİ’nin internet sayfasında yeraçıklamaya göre, başvuru yapacakların T.C. vatandaşı olup, proje il/ilçe sınırları içerisinde yaşıyor olması, kendisinin eşinin ve velayetleri altındaki çocukların üzerinde herhangi bir tapu kaydının olmaması ve enhane halkı aylık gelirinin 5 bin 500 lira olması gerekiyor.

Söz konusu açıklamada, ayrıca şehit aileleri,vemalulleri ile bunların dul ve yetimlerine ödeme kolaylığı sağlandığı ve başvurular içintarihin 15 Ocak 2020 olduğu belirtildi.

2+1 ve 3+1imkanı sunan projede asgari ücretli ve dar gelirli vatandaşlar, TOKİ aracılığıyla yapılacak konutlara uzun vadeli, kiradan daha ucuz bir maliyetle sahip olabilecek.

BAŞVURU ÜCRETİ

Vatandaşlar, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı koordinasyonunda, Hazine ve Maliye Bakanlığı desteğiyle yatay mimari anlayışı doğrultusunda 2+1 ve 3+1 planda inşa edilecek konutlar için başvurularını T.C. Ziraat Bankası şubelerinden yapabilecek.

Sıradaki Haberi Oku  Yeni sisteme geçildi! Egzoz muayenesi yaptırmayan araçlar otomatik olarak belirlenecek

Başvuru süresi, 15 Ocak 2020’de sona erecek projede yer almak isteyenlerin, 2+1 konutlar için 500 lira, 3+1 konutlar için 1.000 lira başvuru ücreti ödemesi gerekiyor.

BAŞVURULAR E-DEVLET’TEN YAPILABİLECEK

“100 Bin Sosyal Konut Projesi” kapsamında inşa ettirilecek konutlara başvurular, Dijital Türkiye Portalı (e-Devlet kapısı) üzerinden de yapılabilecek.

e-Devlet üzerinden yapılacak başvurular, TOKİ tarafından değerlendirilecek ve başvuruyabiryoksa ödeme süreci başlatılacak. Bu aşamada başvuru sahibinin T.C. Ziraat Bankası nezdinde Türk Lirası (TL) olarak açılmış bir cari hesabı varsa, müsait olan hesabından otomatik olarak 500 liraedilecek.

Türk Lirası olarak açılmış bir cari hesap bulunmaması durumunda, başvurunun tamamlanması halinde ilgili banka şubesinde başvuru sahibi adına bir cari hesap açılacak ve ilgilinin hesabından otomatik olarak 500 liraedilecek. Söz konusu hesapta başvuruyu takip eden ilk iş günü mesai saati sonuna kadar yeterli miktarda bakiye bulunmaması durumunda başvuru geçersiz sayılacak.

Sıradaki Haberi Oku  Türkiyenin yerli otomobili dünyaya tanıtıldı

Başvuru sahibininsahibi olmaması halinde başvuru bedeli söz konusu hesaba iade edilecek.

KONUTLARIN İNŞA EDİLECEĞİ İL VE İLÇELER

Yeni sosyal konutların yapılacağı yerler arasında İstanbul’da Arnavutköy, Başakşehir ve Tuzla, Ankara’da Beypazarı, Güdül, Sincan, Nallıhan, Bala, Haymana ve Çubuk, İzmir’de Aliağa, Karabağlar, Kemalpaşa, Seferihisar ve Selçuk ilçeleri bulunuyor.

En çok konutun inşa edileceği illerden Gaziantep’te de sosyal konutlar Güneykent, Nurdağı, Şehitkamil ve Islahiye ilçelerinde yükselecek.

Yeni sosyal konutların yapılacağıve ilçelerin listesi ilesayılarına ilişkin detaylı bilgilere “www.toki.gov.tr” ve “444 86 54 Alo TOKİ” hattından erişilebiliyor.

Dar gelirli vatandaşlar proje doğrultusunda yüzde 10 peşinat, 240 ay vade ve 894 liradan başlayan sabit taksitlerlesahibi olabilecek. Başvuruların ardından noter, banka ve TOKİ yetkilileri huzurunda yapılacak kura ilesahipleri belirlenecek.

ŞEHİT AİLELERİ VE ENGELLİ VATANDAŞLARA ÖZEL KONTENJAN

Projede Şehit Aileleri, Harp ve Vazife Malulleri ile Dul ve Yetimleri’ne, en az yüzde 40 engeli bulunan vatandaşlara özel kontenjan ayrılacak.

Sıradaki Haberi Oku  Kızı süt içsin diye kurduğu çiftlikle zincir marketlere girdi

Projeye başvuruda bulunacak kişilerin Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olması gerekiyor. Konutlara başvuru yapmak isteyen vatandaşların projenin bulunduğu ilçe sınırları içerisinde 1 yıldan az olmamak koşulu ile ikamet ediyor olması şartı aranıyor.

Başvuru sahiplerinin Toplu Konut İdaresindensatın almamış olması ve Toplu Konut İdaresindenkredisi kullanmamış olması gerekiyor. Ayrıca kendisine, eşine veya velayeti altındaki çocuklara Türkiye Cumhuriyeti sınırları dahilinde tapuda kayıtlı bağımsızbulunmaması gerekiyor.

Başvuru yapmak isteyen vatandaşların aylıkgeliri olarak ennet 5 bin 500 lira, İstanbul’da ise ennet 6 bin lira gelire sahip olma şartı aranıyor. Başvuruda bulunan vatandaşların 25 yaşını tamamlamış olması gerekiyor.

Ayrıca, birhalkı adına,başvuru yapabileceği için kişinin kendisi, eşi ve velayeti altındaki çocukları adına yalnızca birbaşvuruda bulunulabilecek.

Haber Videosu

: 100 Bin Yeni Sosyal Konut Projesi için başvurular yarın sona eriyor

En Çok Okunanlar
Tüm hakları saklıdır.