Ekonomi

112ye asılsız ihbara 425 TL ceza kesildi

Acil durumlarda can ve mal kayıplarını önlemek amacıyla hizmet sunan 112 Acil Çağrı Merkezi’ne gelen asılsız ihbarlar vearamalar, hem sistemi hem de görevlileri boş yere meşgul ediyor. Bu yıl içinde ihbar üzerine Bingöl‘ün Solhan ilçesine bağlı Kale köyüne ekiplerin gittiği ancak ihbarın asılsız olması üzerine inceleme başlatıldığı öğrenildi. İnceleme sonrası ihbarı yapan kişi tespit edilerek 425 TL idaricezası kesildi. Merkez’e bu yıl yapılan 242 bin çağrıdan 216 bininolduğu kaydedildi.

ASILSIZ İHBARLAR HİZMETİ ENGELLİYOR

Bingöl 112 Komuta Kontrol Merkezi’nde bilgi veren İl Sağlık Müdürü Mehmet Emin Gündoğdu, merkezin 30 personelle hizmet verdiğini aktararak, bu yıl içinde 242 bin çağrının yapıldığını söyledi.

Sıradaki Haberi Oku  Cumhurbaşkanı Erdoğandan sigara uyarısı: Kendi kendinizin düşmanı olmayın

216 binçağrının olduğunu aktaran Gündoğdu, “Bingöl Komuta Kontrol Merkezi 30 personel hizmet vermektedir. Aktif olarak 4 çağrı karşılayıcı, 8ve 1 başhekimimizle hizmet veriyor. 2019 yılı içerisinde toplamda 242 bin çağrı alıp 26 bin tanesine ambulans göndermiş bulunmaktayız. Buradan da anlaşılacağı 216 bine yakınçağrının olduğu görülmektedir. Özellikle bu asılsız ihbarların çağrı karşılayıcıların zamanlarını almalarından dolayı gerçekte hasta olan kişilerin 112 ulaşmalarında sıkıntı yaşamaktadırlar” dedi.

ASILSIZ İHBARA 425 TL CEZA KESİLDİ

Gündoğdu, “2019 yılı içerisinde Solhan ilçesi Kale köyüne gece 23.00’de yapılan bir çağrının üzerine giden ambulans, asılsız olduğunu anladı. Bunun üzerine kabahatler kanunu kapsamında kişi hakkında savcılığa suç duyurusunda bulunuldu. Savcılık tarafından yapılan tahkikat ve değerlendirme sonucunda bu kişiye 425 TL idaricezası kesilmiş olup tebliğ edilmiştir. Bundan sonraki süreçlerde de özellikle ambulanslarımızı asılsız çağrılarla başka yerlere sevk eden kişiler hakkındabu tarz cezaların oluşturulması ve ihbarı tarafımızca yapılacaktır” diye konuştu.

Sıradaki Haberi Oku  TOBBdan 81 ildeki odalara gıdada taklit ve tağşiş yapanlar için disiplin uyarısı

HASSASİYET BEKLENİYOR

Vatandaşların duyarlı olması gerektiği konusunda çağrıda bulunan Gündoğdu, “Bu konuda tüm vatandaşlarımızın hassasiyet göstermesini diliyoruz. Vatandaşlarımızın asılsız veçağrılar yapmaması, telefon çalışıp çalışmadığına dair 112 aranması, bu tarz vakaların azalması ve hastalarımızın zamanında sağlık hizmetleriyle buluşması için, 112 çağrı merkezlerinin de bu şekildekaybetmemesi adına hassasiyetlerini beklemekteyiz” şeklinde konuştu.

Kaynak: İHA