1 sene önce
1 sene önce

14 yaşında kendi elektrikli aracını yaptı

Gemerek Şehit Ahmet Karahan Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Elektrik Elektronik Bölümü 9. sınıf öğrencisi Muhammed Ali Aldemir (14), uzun süredir hayalini kurduğu elektrikli aracı kendi imkanlarıyla tasarlayarak yapmayı başardı. Küçük yaşlarından bu yana bu arabanın hayalini kurduğunu söyleyen Muhammed Ali Aldemir, “8-9 yaşındayken tahtadan da yapıyordum böyle şeyler. Önce arkadaşlarım söyledi, müdürümüz Muharrem hocanın da yardımlarıyla özel çalışma alanlarımız vardı. Elektrikliprojesinin bir parçası olmak istiyorum. Sanayide demirini falan ayarladık. Sanayideki abilerin yardımıyla kaynak işlerini yaptık. Motorumuz mıknatıslı sistem. Fren sistemi de gazı kestiğimiz anda zaten kendisi duruyor. 60 volt 60 amper 5jel aküyle çalışıyor. Arka tekerleri satın aldık, ön tekerlerini kendimiz uydurduk. Direksiyonu da elimizde çıkma bir buffer vardı,kapağını sökerek yaptım” dedi.

Sıradaki Haberi Oku  Türkiyenin yerli otomobili Almanları korkuttu! Şirketlere baskı yapmaya başladılar

“DAHA FARKLI PROJELERİ DE VAR”

Babası Yılmaz Aldemir (42), oğlunun yetenekli bir çocuk olduğunuederek, “Oğlumun zaten el becerileri yüksekti. Küçüklüğünden beri değişik değişik materyallerle uğraşıyordu. Sürekli bir şeyler yapma peşindeydi. O yüzden kendisini endüstrilisesine yönlendirdik. Sonrasında Türkiye’nin ihtiyacı olan elektrikli otomobile ülkemizden önce kendisi ulaştı. Başarılarının devamını diliyorum. Hepimiz kardeşleri olsun ben oluyum, çevredeki esnaf arkadaşlar olsun hepsi destekledi. Sonunda 60 volt 60 amper yaklaşık 5gücündeki arabaya ulaştı. Daha güçlü bir şeyler yapması için devlet büyüklerimizin desteği olursa daha farklı projeleri dekendisinin özellikle insansız hava aracı konusunda başarılı olacağına inanıyorum” dedi.

“EN BÜYÜK HAYALİ YERLİ OTO PROJESİNE ENTEGRE OLMAK”

Ağabeyi İsmail Aldemir de, “Küçüklüğünden beri elektrikli materyaller hayalleriydi. Hayallerini gerçekleştirmek içinde bu yıl çalışmalara başladı. Meslek lisesine gidiyor şukendisi. Lisesinin de verdiği imkanları kullanarak şuböyle bir araca başladı. 2 ay gibi kısa bir sürede aracını ayağa kaldırmayı başardı. Biraz daha yerli otomobille eş zamanda gerçekleştirdi bunu. Şimdiki en büyük hayali otomobilini gerçekleştirmek ve yerliprojesine entegre olmak” dedi.

Sıradaki Haberi Oku  Atiyenin çekildiği Göbeklitepe, National Geographicnin 2020nin en iyileri listesinde

Milli Eğitim Müdürü,müdürü ve ailesiyle Gemerek Kaymakamı Cengiz Nayman’ı da makamında ziyaret eden Aldemir, otomobilini geliştirmeyi planlıyor.

Kaynak: İHA

En Çok Okunanlar
Tüm hakları saklıdır.