Ekonomi

30 büyükbaş hayvanını sattı, 30 bin kazı oldu

Muş’un Varto ilçesinde yaşayan Mazlum Tuğrul, 30 büyükbaş hayvanını satarak kurduğu kaz çiftliğinde yetiştirdiği 30 bin kazı siparişle Türkiye‘nin dört bir tarafına gönderiyor.

Bir banka müdürünün tavsiyesi üzerine 2 yıl önce büyükbaş hayvanlarını satan Tuğrul, 3 bin mast cinsi kaz yavrusu alarak ilçeye 20 kilometre uzaklıktaki 30 haneli, 200 nüfuslu Üçbulak köyünde çiftlik kurdu. Büyüyen kazları satan, kuluçka makinesine bıraktığı yumurtalardan çıkan civcivleri de yetiştiren Tuğrul,dışından gelen taleplere yetişmeye çalışıyor.

“KAZ GELEN YERDEN BÜYÜKBAŞ HAYVANIMI ESİRGEMEDİM”

10 yıl beslediği büyükbaş hayvanlara göre kazların daha masrafsız, karlı ve zahmetsiz olduğunu belirten Mazlum Tuğrul, “Kaz gelen yerden değil tavuğumu büyükbaş hayvanlarımı esirgemedim. Büyükbaş hayvanlara ot ve saman almakta zorluk çekmekteydim. Oysa bu kazları çayır ve derelerde hem de organize olarak besliyorum” diye konuştu.

Sıradaki Haberi Oku  Yeni yılda resmi ilanların fiyat tarifesi değişti

“ÜLKE EKONOMİSİNE KATKI SUNMAYI AMAÇLIYORUM”

Kazları başta kazı ile meşhur olan Kars başta olmak üzere Türkiye’nin birçok kentine sattığını belirten Tuğrul, çiftliği büyüterek sadece etinden değil, tüy ve ciğerinden de yararlanmak istediğini kaydetti. Tuğrul, “Avrupa ülkelerinde kaz tüyü ve ciğeri çok değerli. Devlet teşviklerinden faydalanarak çiftliğimi büyütmeyi, bu işi daha profesyonel yaparak ülke ekonomisine kaktı sunmayı amaçlıyorum. Kazın tanesini 100-180 lira arasında satıyoruz” dedi.

“KAZLARI ÇOK SEVİYORUM”

Kaz çobanlığı yapan Özkan Ak ise, “Kazları çok seviyorum. Onları beslerkenoluyorum. Özellikle onların dilinden anladığım gibi onların neler yediklerini de iyi biliyorum” dedi.

Yoldan geçerken gördüğü kazlardan biralmak isteyen Murat Ekinci, çiftlik sahibi Mazlum Tuğrul ile kıyasıya bir pazarlık yaparak 140 TL’den almayı başardı.

Sıradaki Haberi Oku  Mansur Yavaştan Ankaralı çiftçilere müjde: 400 ton tohum dağıtılacak

Kaynak: DHA