Ekonomi

62 yaşındaki usta, yok olmaya başlayan mesleğini semer yaparak yaşatıyor

Manisa Sarıgöl‘de yaşayan 2 çocuk babası Osman Zeybek, 16 yaşında çırak olarak semerci ustası yanında çalışmaya başladı. 3 yıl sonra 16 metrekarelik kendi dükkanını açan Zeybek, motorlu taşıtların yaygınlaşması ilemesleğinin yok olmasından korktuğunu dile getirdi.

“MESLEĞİM HER GEÇEN GÜN KAN KAYBEDİP GÖZDEN DÜŞTÜ”

62 yıldır semercilik yapan Zeybek, motorlu taşıtların yaygınlaşması ileat, eşek gibi yük hayvanlarına ihtiyaç kalmadığını belirterek, “1957 yılında Sarıgöl’de 12 semerci dükkanı vardı. Benim çalıştığım dükkanda 5 çıraktık. Benim ilk dükkanımı açtığım yıllarda, yörede tütün dikimi çok yapılıyordu. Üreticiler mahsulünüve eşekle taşırdı. Sonraları sepetli motosikletler çıktı. Öyle olunca dave eşeklere iş düşmez oldu. Bizimde her geçen gün kan kaybedip, gözden düştü. Şimdizaman, kalan az sayıdaki hayvan sahibi, semer için bize geliyor. Yeni semer siparişi veren çokçıkıyor. Sarıgöl’ün yanı sıra Alaşehir, Buldan ve Eşme ilçelerinden semer tamiri için gelenler oluyor” şeklinde konuştu.

Sıradaki Haberi Oku  Son dakika: Merkez Bankası, reeskont ve avans işlemlerinde uygulanan faiz oranında indirim yaptı

“GÜCÜM YETTİĞİNCE SEMER YAPMAYA DEVAM EDECEĞİM”

Yok olmak üzere olan mesleğini minyatür semer yaparak yaşatmaya çalıştığını vurgulayan Zeybek, “Önce tahtadan iskeletini hazırlıyorum. Sonra içini sazlıklarla doldurup,veya kumaş ile kaplayarak semerleri hazırlıyorum. Ardından da renkli boncuklarla süslüyorum. Büyüklüğüne göre bir semeri 2 ile 7 gün içinde hazırlıyorum. Artık eski işler olmadığı için sipariş üzerine çalışıyorum. Ancak çoğunlukla hediyelik olan minyatür semerler yapıyorum. Minyatür semerlerebüyük oluyor. Ev, iş yeri ve araçlarda dekoratif amaçlı kullanılıyor. Mesleğimi devam ettirdiğim için bu bana haz veriyor. Gücüm yettiğince semer yapmaya devam edeceğim” dedi.

TANESİNİ 150 LİRADAN SATIYOR

Sarıgöl’ünsemercisi olan Osman Zeybek, oğullarından birinin çiftçi, diğerinin iseeğitimi öğretmenliğini tercih ettiğini ve baba mesleğini sürdürmek istemediğini söyledi. Zeybek, yaptığı eşek semerlerini 300,semerlerini 500, minyatür semerleri ise tanesi 150 liradan satıyor.

Sıradaki Haberi Oku  Milli Piyangonun büyük ikramiye çekilişi 20.00-21.00 saatleri arasında yapılacak

Kaynak: DHA