slot siteleri bahis siteleri hacklink
3 sene önce
3 sene önce

7 il 9 sahada petrol aranması için Bakanlık ruhsat verdi

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Maden ve Petrol İşleri Genel Müdürlüğünün Petrol Hakkına Müteallik Kararları, Resmi Gazete’de yayımlandı.

PETROL ARANACAK YERLER

Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığına (TPAO) 7 ilde 9 petrol arama ruhsatı verildi. Buna göre, TPAO’ya Edirne, Çanakkale, Tekirdağ, Kahramanmaraş, Gaziantep, Adıyaman ve Şanlıurfa’da, bazılarıfazla ilin sınırlarında yertoplam 9için petrol arama ruhsatı tahsis edildi.

RUHSATLAR 5 YIL GEÇERLİ OLACAK

Yüzölçümleri 14 bin 455 hektarla 61 bin 671 hektar arasında değişen sahalar için verilen ruhsatlar 5 yıl süreyle geçerli olacak.

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK), elektrik, petrol ve sıvılaştırılmış petrol gazı (LPG) piyasalarındagösterecek 21 şirkete lisans vermişti. Petrol piyasasındagösterecek 2 şirkete madeni yağ ve 1 şirkete ihrakiye teslimi lisansı verildi. LPG piyasasındagösterecek 1 şirket dağıtıcı lisansı alırken, 3 şirketin dağıtıcı lisansı iptal edildi.

Sıradaki Haberi Oku  Son dakika: İnşaatlar için verilecek kanun teklifi ile kat serbestliği kaldırılacak

TÜRKİYE’NİN ÇALIŞMALARI SÜRÜYOR

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti tarafından tahsis edilensahalarında uzun soluklu arama ve sondaj faaliyetlerine devam ediyor.

Bakanlık, “Varsa bulacağız” mottosuylaeden, Fatih ve Yavuz sondaj gemileriyle Doğu Akdeniz’de aramaların devam ettiğini belirtti.

2020 HEDEFLERİ

Bölgede hidrokarbon kaynaklarının bir gerginlik değil, barış ve istikrar unsuru haline gelmesini isteyen Bakanlık,gemilerle 2020’de 5 kuyu açarak petrol ve doğal gaz aramacılığında aktif bir strateji izleyecek. Denizlerde hidrokarbon arama faaliyetleri kapsamında 2023’e kadar 26 sondaj yapılmasını planlıyor.

En Çok Okunanlar
Tüm hakları saklıdır.