1 sene önce
1 sene önce

73 kişiyi 20 milyon TL dolandıran Ponzi Arzuya verilen ceza belli oldu

Bursa 7. Ağır Ceza Mahkemesindeki davanın duruşmasına, tutuksuz yargılanan sanıklardan bazıları ile tarafların avukatları ve çok sayıda mağdur katıldı.

SAVCI 60 KEZ CEZALANDIRILMASINI İSTEDİ

Cumhuriyet savcısı, daha önce sunduğu mütalaasınıederek, sanıklardan Arzu Mertkil’in 73 mağdura karşı dolandırıcılık suçunu işlendiğinin sabit olduğunu, uzlaşma sağlanan 13dışında sanığın dolandırıcılık suçundan 60cezalandırılmasını istedi.

SANIKLAR BERAAT TALEP ETTİ

Son sözü sorulan sanıklar, dolandırıcılık maksadıylaetmediklerini belirterek beraat talebinde bulundu. Müştekiler ise şikayetçi olduklarınıederek, sanıkların cezalandırılmasını istedi.

198 YIL 4 AY HAPİS VE 2 MİLYON 800 BİN TL PARA CEZASI

Kararını açıklayan mahkeme heyeti,hapsinde bulunan “Ponzi” lakaplı Arzu Mertkil’in, uzlaşma kapsamı dışında kalan eylemler nedeniyle her dolandırıcılık olayına farklı olmak üzere toplamda 198 yıl 4 ay hapis cezası ile 2 milyon 207 bin 880 lira adlicezasına çarptırılarak tutuklanmasına hükmetti.

Sıradaki Haberi Oku  Kanal İstanbul kuyruğu Nimet Ablanın önünü hatırlattı

Tutuksuz yargılanan sanıklardan Gökmen Şentürk’e 16 yıl 8 ay, Barış Baştürk’e ise 3 yıl 9 ay hapis cezası veren heyet, Erkan K, Azime K. ve Reşat A’nın beraatine karar verdi.

Heyet, Serkan Ç. ile Selçuk T’nin ise yargılamalarına devam etmek üzere dava dosyalarının ayrılmasına hükmetti.

Kararın ardından polis ekiplerince adliyeye getirilen Arzu Mertkil, işlemlerinin ardından tutuklanarak cezaevine gönderildi.

NE OLMUŞTU?

Görüştüğü kişileri “birlikte iş kurma ve yardım bahanesiyletoplama ve getirisinin üzerinde gelir sağlama” vaadiyle dolandırdığı iddiasıyla aranan Arzu Mertkil, Mustafakemalpaşa ilçesinde 11 Şubat 2017’de kendisine ait olmayan ehliyet, kimlik ve 18 perukla yakalanmış, ardından çıkarıldığı mahkemece tutuklanmıştı.

Olayla ilgili olarak gözaltına alınan 6 şüpheli de tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılmıştı. Mahkeme heyeti, mayıs ayındadışına çıkış yasağı getirdiği Mertkil’inhapsi tedbiriyle tahliyesine hükmetmişti.

Sıradaki Haberi Oku  Son dakika: Memur emeklilerin maaş farkları ödenmeye başlandı

Haber Videosu

: 73 kişiyi 20 milyon TL dolandıran Ponzi Arzu’ya verilen ceza belli oldu

En Çok Okunanlar
Tüm hakları saklıdır.