Ekonomi

80 kilo trüf mantarı, ihale ile satışa çıkarıldı

Ticaret Bakanlığı, Van‘da kaçak yakalanan 80 kilo trüf mantarını bugün açık artırmayla satışa çıkardı. 505 bin liradan başlayan açık artırma 24 saat sürecek.

100 BİN LİRA TEMİNAT GEREKİYOR

Van’da 5607 sayılı Kaçakçılıkla Mücadele Kanunu’na muhalefetten dünyanın en pahalı mantarı olarak bilinen yaklaşık 80 kilogram trüf mantarına el konuldu. Ticaret Bakanlığı, trüf mantarlarını ‘bekletilmeyecek eşya’ olarak ‘www.eihale.gov.tr’ adresi üzerinden satışa çıkardı. 1 gün sürecek online ve açık artırma usulü ihale, yarın saat 10.05’te sona erecek. İhaleye,siteye üye olma şartıyla herkes katılabiliyor. İhaleye girmek için Halkbank ve Ziraat Bankası hesaplarına 100 bin lira teminat yatırmak gerekiyor.

DEĞERİ 1 MİLYON 10 BİN LİRA

Yaklaşık 80 kilo trüf mantarınınbedeli Van Gümrük Müdürlüğü tarafından 1 milyon 10 bin lira olarak belirlendi. Piyasada kilogram fiyatı 2 bin euro olan trüf mantarının ihalesinde, açık artırma 505 bin liradan (kilosu 6 bin 300 lira) başlatıldı.

Sıradaki Haberi Oku  Son dakika: Kanal İstanbul protokolünün iptali istemiyle açılan dava reddedildi

FOTOĞRAFLAR WEB SİTESİNDE MEVCUT

İhaleye mobil uygulama üzerinden de katılım sağlanabilecek. Van Tasfiye İşletme Müdürlüğünde 4 derecedesaklama koşullarında muhafaza edilen trüf mantarları ile ilgili her türlü bilgi ve fotoğraflar web sitesinden görülebilecek. Ürünlerin ihale bedeli, ihale sona erdikten sonra 2 iş günü içinde ödenecek. Mantarların Tarım Bakanlığı tarafından yapılmış tüketimeolduğuna dair analiz raporları da bulunuyor.