slot siteleri bahis siteleri hacklink
3 sene önce
3 sene önce

ABDde piyasaya sürülen yeni elma türü, buzdolabında 12 ay taze kalıyor

Oluşturulması 20 yıl süren ve buzdolabında bozulmadan bir yıl kalabileceği belirtilen yeni bir elma türü Pazar günü ABD’de piyasaya sürüldü.

Cosmic Crisp (Kozmik Kıtır) adı verilen elma türü, Honeycrisp ve Enterprise türü elmaların melezlenmesiyle elde edildi. Washington Devlet Üniversitesi’nde ilk olarak 1997’de üretilen elmanın piyasaya sürülebilir hale getirilmesi için bugüne kadar 10 milyon dolar harcandı. Meyvenin sulu, kıtır veolduğu söyleniyor.

“10-12 AY TAZE KALABİLİYOR”

Elmanın oluşturulma sürecinin liderlerinden Kate Evans, “Bu çok kıtır, görece sert, tatlılık ve mayhoşluk dengesi iyi ve çok sulu bir elma” diyor. Evans, elmanın dışının kararmasının uzunaldığını, buzdolabında 10 – 12 ay arası taze kalabildiğini belirtiyor.

Sıradaki Haberi Oku  Piyasaların merakla beklediği enflasyon rakamları açıklandı

ŞİMDİLİK SADECE ABD’DE EKİLEBİLİYOR

Bugüne kadar 12 milyon Cosmic Crisp ağacı ekildi. Üniversitenin sıkı lisanslama politikası nedeniyle elma ağaçları şimdilik sadece Washington’da ekilebiliyor.

Oluşturulma sürecinde WA38 adıyla bilinen bu elmaya, koyu kızıl kabuğu üzerinde küçüklekeler barındırmasının gökyüzünü anımsatması nedeniyle Kozmik Kıtır adı takıldı.

Washington ABD’de enelmanın yetiştirildiği eyalet. Elma ABD’de muzun ardından en popüler ikinci meyve.

Haber Videosu

: ABD’de piyasaya sürülen yeni elma türü, buzdolabında 12 ay taze kalıyor

En Çok Okunanlar
Tüm hakları saklıdır.
instagram takipçi satın al instagram takipçi satın al instagram takipçi hilesi instagram takipçi satın al ilaç rehberi Seo paketleri