1 sene önce
1 sene önce

ABden küstah sözler: Türkiyeye yaptırım için isim listesi hazırlıyoruz

Avrupa Birliği (AB), Türkiye‘ye Doğu Akdeniz‘deki doğal gaz arama ve sondaj faaliyetleri nedeniyle yaptırım içinlistesi hazırlıyor.

AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikaları Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, Belçika’nın başkenti Brüksel‘de Avrupa Birliği üyesi ülkeleri dışişleri bakanlarının katıldığı toplantının ardından açıklama yaptı.

“YAPTIRIMLAR İÇİN İSİM LİSTESİNİN TAMAMLANMASINI BEKLİYORUZ”

Toplantıda Güney Kıbrıs Rum Yönetimi Dışişleri Bakanı Nikos Hristodulidis’in sondaj çalışmaları hakkında bilgi verdiğini söyleyen Borrell, “Konuyla yakından ilgilenen çalışma gruplarınınyaptırım uygulanması doğrultusundalistesini tamamlamasını bekliyoruz. Listede bazı isimlerin yer aldığını biliyoruz” diye konuştu. Borrell, listenin nehazır olacağına yönelik bilgi vermedi.

Josep Borrell

LİBYA GÖRÜŞÜLDÜ

Berlin’deki uluslararası konferansınardından Brüksel’de Libya’daki gelişmeleri masaya yatıran Avrupa Birliği dışişleri bakanları bölgede kalıcı barış arayışına girdi. Borrell, “Bugün burada Avrupa Birliği’nin bölgede barış sağlamak için dahaneler yapabileceğini konuştuk. Farklı senaryoları masaya yatırdık. Silah ambargosuna uyulmasının önemine vurgu yaptık. Bu geçici bir ateşkes, bizler kalıcı ateşkes için çalışmalar yürütmeliyiz.” dedi.

Sıradaki Haberi Oku  Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Dönmez: Türk Akımı 8 Ocakta açıyoruz

Libya’nın “bir tümör gibi bölgeye hızla yayıldığını”eden Borrel, 2019 yılında Sahel ülkelerindebin 500 askerin hayatını kaybettiğinietti. 2012 yılından bu yana bu rakamın en yüksek seviyeye ulaştığını söyledi.

23 MART’TA BRÜKSEL’DE ULUSLARARASI ZİRVE DÜZENLENECEK

Bölgenin güvenliği konusunda Avrupa Birliği’nin önemli bir aktör olduğunueden Borrell, “Stratejik işbirliği için anlaşma sağlandı. 23 Mart tarihinde farklı aktörleri bir araya getiren uluslararası birdüzenlemeyi planlıyoruz. Umarız Berlin zirvesi kadar başarılı olur.” dedi.

Toplantıda görüşülen diğer konular ise iklim krizi ve Avrupa Birliği’nin bu konuda atacağı adımlar oldu. Venezuela, Bolivya, Hindistan ve İran da masaya yatırıldı. Borrell, “Önemli olan yeni bir anlaşma yapmak değil, İran ile imzalanan nükleer anlaşmayı kurtarmak” dedi.

Sıradaki Haberi Oku  Uçuş kurallarına uymayanlara kesilen cezalar da artıyor

NE OLMUŞTU?

AB, Türkiye’nin Doğu Akdeniz’deki doğal gaz arama ve sondaj çalışmalarını,Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’nin egemenlik haklarını ihlal ettiği iddiasıyla “yasa dışı” olarak nitelendirmiş ve 15 Temmuz 2019’da yaptırım kararı almıştı. Kıbrıs’ta garantör olduğunu belirten Türkiye ise Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin diğer ülkeler tarafından resmi olarak tanınması nedeniyle doğal kaynaklarla ilgili haklarının yok sayıldığını ve faaliyetlerin yasal olduğunu belirtiyor.

Kaynak: Euronews.com

En Çok Okunanlar
Tüm hakları saklıdır.