Ekonomi

Açık artırmaya çıkarılan güvercinler araba fiyatına satılıyor

Her hafta sonu düzenlenen mezatta toplanan güvercin meraklıları, güvercinlerini cinsi ve özelliklerine göre açık artırmada satışa sunuyor. 15 kadar dernekte örgütlenen meraklıların katıldığı mezatta onlarca güvercin cinsi, özelliği, hareketleri ve görünümlerine göre 50 bin liraya kadar alıcı bulabiliyor. Satılan güvercinler, daha sonra çeşitli yarışmalarda boy gösteriyor.

“MEZATLARDAKİ ADRENALİN FARKLI BİR ŞEY”

Efsane Güvercin Sevenler Derneği Başkanı İlhami Fidanboy (49), güvercin besleme hobisinin kendisine dedesinden kaldığını söyleyerek, “Kendimi bildim bileli güvercin besliyorum. Mezatlardaki adrenalin farklı bir şey. Bu anlatılmaz illa canlı canlı yaşamanız lazım. Kuş yetiştirmekbir iştir. Bir kuşbaşına yetişmez illa iyi bir seyisi olacak. Yem terbiyesi ve uçum terbiyesi alacak. Kuşçu kuşu eline aldığı zaman, kuşun kanat yapısından, tüy yapısından ve yumuşaklığından onun oyun kuşu olup olmadığını anlar” dedi.

Sıradaki Haberi Oku  UniCredit bankası Türkiyeden çekiliyor

“11 KUŞ SATIP ARABA ALMIŞTIM”

Fidanboy, mezatta güvercin fiyatlarının 10 liradan başladığını ve 50 bin liraya kadar alıcı bulduğunu, “Ham olan ve takla atmayan bir kuşun maddi bir değeri olmaz. Sadece damızlık olur, damızlık da köklü soylardan olmalıdır. Benim kendikuşlarım var, 35 yıldır aynı kuşları besliyorum. Hatta 19 yaşında kızımla yaşıt bir güvercinim var. 1988 yılında yeni kasa Şahinler çıkmıştı. O11kuş satıp bir sıfıraldım. Bugünün parasıyla en kötü 100 bin lira ederdi. Enelimdeki çok güzel bir kuşu 5 bin 600 dolara sattım. Bu iş hobi işiiyi eğitirsenizda kazanabilirsiniz” diye konuştu.

Kaynak: DHA