Ekonomi

Adalarda Ruam sessizliği! Rezervasyonlarını iptal edenler var

Adalar‘da atlı faytonların kullanımının 3 ay boyunca durdurulması sonrası Büyükada sokaklarında sessizlik hakim. Bazı otellerde rezervasyonlarını iptal edenlerin olduğuedilirken, esnaf da satışlarının düştüğünü belirtiyor.

Ruam hastalığı sonrası Adalar’da 3 ay boyunca atlı faytonlar durduruldu. Atlar için karantina uygulaması yapıldığıedilirken, geçtiğimiz günlerde çok sayıda Arap turistin gezdiği Büyükada sokaklarında sessizlik hakim. Ruam hastalığının gündeme gelmesi sonrası bazı otellerde rezervasyonların iptal edildiğiedildi. Çoğu ziyaretçi ise adaya gelmeden önce otelleri arayıp hastalık hakkında bilgi almak istediklerini söylüyor. Faytonların durdurulması sonrası Arap turistlerinoranda azaldığı Adalar’da esnafın satışları da geçen haftalara göre düştü.

“HASTALIK SEBEBİYLE İPTAL OLAN REZERVASYONLARIMIZ OLDU”

Ruam hastalığının gündeme gelmesi sonrası az da olsa rezervasyonlarda iptaller yaşandığınıeden otel yetkilisi Sinem Tuncay, şunları söyledi, “Çokrezervasyon iptali yaşamasak dazaman oluyor. Hastalık sebebiyle iptal olan rezervasyonlarımız oldu. Adaya zaten turizm açısından çokgelen insan olduğu için,bir haftadır sessizlikdiyebilirim. Telefonda soranlar var. Yılbaşı rezervasyonlarımızda çokiptal yok. Bizim misafirlerimiz devamlı gelen misafirler. Konuya daha çok hakimler. Havadan bu hastalığın geçmediğini biliyorlar. Sadece atın salyasına maruz kaldıklarıgeçtiklerini biliyorlar. Bu yüzden yılbaşı rezervasyonlarımızda iptal yoktabii ki bir korku var.” Adaya gelmeden önce rezervasyonu olanların telefonla arayıp bilgi aldığınıeden Tuncay, “Nedir durum, çok mu sakin ada, atlar çalışıyor mu? Soruları soruyorlar” diye konuştu.

Sıradaki Haberi Oku  2019 yılı içerisinde Türkiyede en az ve en çok konutun satıldığı kentler belli oldu

“BÜTÜN MÜŞTERİLERİMİZİ ARADIK VE İZAH ETTİK”

Büyükada’daki bir otelde yetkili olan Birsen Pekin, “Rezervasyon iptali var. Biz, bizi arayan bütün müşterilerimize bilgi veriyoruz. Kaymakamlık da bu konuda bir açıklama yaptı. 81maalesef uyutuldu, hepimiz çok üzgünüz. Fakat buradaki hastanelere, sağlık hekimlerimize herhangi bir ruamlı insan vakası için başvurulmadı. Tabii bu gündeme geldi. 81uyutuldu, yer yerinden oynuyor. Biz adalıyız, 60 senedir buradayız. Bugüne kadar da ruam hastalığından insanlarla ilgili herhangi birçıkmadı” diye konuştu. “Bende çokiptal olmadıben diğer otelci arkadaşlarımdan duyuyorum, yılbaşı için çok büyük iptaller olmuş” diyen Birsen Pekin, “Benim 1, 2rezervasyonum iptal oldu. Biz bütün müşterilerimizi aradık veettik. Çok büyük bir etkisini görmedim. Belki yazın olsaydı, yüksek sezonda çok daha büyük etkisini görürdük. Tek tesellimiz bu aylara denk geldi. Yazın çokzarar verebilirdi. Telefonla arayanlar bu hastalığın ne olduğunu soruyorlar. Herhangi bir insana bulaşma vakası oldu mu onu soruyorlar. Ne kadar tehlikeli olduğunu soruyorlar” şeklinde konuştu.

Sıradaki Haberi Oku  Çin'de Asgari Ücret Ne Kadar? (2020)

“TELEFON ARAMALARI VE REZERVASYON SAYISINDA DÜŞÜŞ VAR”

Otel yetkilisi Ercüment Gündüz, “Telefon aramaları ve rezervasyon sayısında düşüş var. Bu ruamı görüp de Marmaris’ten, Antalya’dan, Kuşadası’ndan arayıp soranlar oluyor. Buraya gelmek isteyip de bu hastalığı veya bu karantinayı duyup gelmekten vazgeçen insanlar aramıyordur. Arama sayısı düştü. Rezervasyon sayıları düştü. Direkt arayıp bu hastalığı soran 1, 2 telefon görüşmesine şahit oldum” ifadelerini kullandı.

“KİMSE REZERVASYONUNU İPTAL ETMESİN”

Büyükada’yı ziyaret eden ve Perşembe gününden bu yana otelde kalan Erdoğan Doğan, “Perşembe gününden beri buradayız. Hatta biraz daha kalmak istiyoruz. Bence kimse rezervasyonunu iptal etmesin. Gelip görsünler, bir şey yok” şeklinde konuştu.

“SATIŞLAR DÜŞTÜ”

Geçen haftalara göre satışlarda düşüş yaşandığınıeden esnaf Ferhat Yekbaş ise adaya gelmek isteyen ziyaretçilere çağrıda bulundu. Yekbaş, “Bir hafta öncesinde buralar Arap turist doluydu. Şuda yok. Malum faytonlar kaldırıldı. Satışlar baya düştü. Turistler faytona binmek için geliyor, fayton durdurulduğu için turist gelmiyor. İster istemez insanlar tedirgin oluyor, gelmiyorlar. Bu hastalık sadece budeğil yıllar önce de vardı, kimsenin haberi yoktu. Korkmasınlar, bekliyoruz” şeklinde konuştu.

Sıradaki Haberi Oku  Cumhurbaşkanı Erdoğandan CHPye Kanal İstanbul resti: İsteseniz de istemeseniz de yapacağız

Kaynak: DHA