1 sene önce
1 sene önce

Adalardaki faytoncular İBBde işe alınacak

İBB Meclisi Adalar’daki tescilli fayton plakalarının İBB tarafından satın alınmasını onayladı. Adalardaki ulaşım hizmetinin UKOME tarafından belirlenecek sayıda elektrikli araçla yapılması kararlaştırıldı. İBB faytonculara ise, Adalar’da bulunan 277 tescilli fayton plakasının her biri için 300 bin lira,başına ise 4 bin lira ödeyerek faytonları satın alma işlemini gerçekleştirecek. Atlar, Tarım ve Orman Bakanlığı’nın doğal yaşam alanlarına bırakılacak. Meclis’te çıkan karar göre, faytoncu ailelerinden birer kişi ise İBB’de işe alınacak.

“300 BİN LİRAYA ÇIKARTTILAR”

Faytoncular Odası Başkanı Hıdır Ünal konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “Sonuç bizim açımızdan çok iç açıcı değil. Ama en nihayetinde İBB’ninbirliği ile aldığı bir karar. İki siyasi partinin ortaklaşa aldığı bir karar. Buna da saygı duymak durumundayız. Tabii birkaçtoplantı yaptık İBB ilefiyat belirleme bizim bilgimiz dışında gerçekleşmişti. Bizimtalebimiz, yeniden iç ulaşımı elektrikli araçlar ile bizim yapmamızdıİBB kendimiz yapacağız diye karar vermişti. Biz Pazartesi günü meclisekomisyonda öğrendik rakam belirlendiğini. Ama bugün hem AK Parti grubu ile hem CHP grubu ile hem de sayınsekreter ile yaptığımız toplantı sonucunda, bir miktar artırıldı fiyatlar. İlk başta 250 bin lira olarak belirlenmiştibugünkü yaptığımız temaslar sonucunda, her iki gruba da teşekkür ediyorum, bizi dikkate aldılar ve dinlediler, 300 bin liraya çıkarttılar. At başı da 4 bin lira faytonculara ödenecek” dedi.

Sıradaki Haberi Oku  Asgari ücrette zam pazarlığı bugün başlıyor

HER FAYTONCU ALİESİNDEN BİR KİŞİ İBB’DE İŞE ALINACAK

Ünal, “Ayrıca her plaka sahibinin ailesinden birini ya da kendisini işe alacaklar. Ana karada özellikle İSPARK’ta işe alınacaklarını söylediler bize. Zaten meclis kararında da var. 3 maddemeclis kararında faytonların fiyatı, atların fiyatı bir de işe alınacaklar konusunda üç karar var” diye konuştu.

“ELEKTRİKLİ ARAÇLAR İLE ULAŞIMI BİZ YAPMAK İSTEDİK ANCAK İBB REDDETTİ”

Ünal, “İBB ne istiyorsunuz diye soruyordubiz hiç miktar telaffuz etmedik. Biz sürekli ulaşımın yeniden bize verilmesi noktasında ısrarcı olmuştuk çünkü insanların hayatını devam ettirebilmesi için sürekli bir akara ihtiyacı vardı. O nedenle bizim talebimiz ulaşımıbizim sağlamamız üzerineydiİBB, ‘Biz ailenin gelirini kapatmayacağız’ dedi. O nedenle her aileden bir kişiyi işe alacağız noktasında ısrarcıydı. En nihayetinde mecliste alınan karar da öyle çıktı. Bizim elektrikli faytonlar ile ya da elektrikli golf araçları ile ve şimdi İBB’nin tasarladığı araçlar ile yeniden ulaşımı biz yapalım noktasında bir önerimiz vardıİBB maalesef bunu kabul etmedi” dedi.

Sıradaki Haberi Oku  Yerli otomobilde istenen ön talep ücreti 30 ila 40 bin TL arasında olacak

“ATLARINI VERMEK İSTEMEYENLER BAKMAYA DEVAM EDEBİLECEK”

Ünal, “Atlar sahipli maldır, kimse zorla alamaz. İBB’nin de böyle bir niyeti yok zaten. İBB faytoncular mağdur olmasın diye, mademki atını faytonuna koşamayacak,başı 4 bin liraediyor. Vermek istemeyen arkadaşlarımız atına bakabilir. O konuda bir zorlama yok” ifadelerini kullandı.

“İBB İLE İŞİMİZ TAM ANLAMIYLA BİTMİŞ DEĞİL”

Ünal, “Henüz bizim İBB ile işimiz tam anlamıyla bitmiş değil, görüşmelerimiz devam edecek. İşe alınacak arkadaşlar noktasında, diğer konularla ilgili. Ama atların neburadan çıkacağı noktasında İBB’ninkarada hazırlık yapması lazım. Bununla ilgili de çokbir çalışma olduğunu duydum. Alacakları atları koşturmayacaklarını, en iyi koşullarda bakacaklarını bize söyledilertransferin neolacağını ben de bilmiyorum. Bize net bir takvim verilmedi” şeklinde konuştu.

Sıradaki Haberi Oku  Dönerde çamaşır suyu iddiasına büfecilerden sert tepki geldi

En Çok Okunanlar
Tüm hakları saklıdır.