1 sene önce
1 sene önce

Adanada göle dönen narenciye bahçelerinde kayıkla hasat yapıldı

Adana‘da pazartesi akşamından perşembe akşamına kadar süren yoğun yağışlar nedeniyle tarım arazileri suların altında kaldı. Yüreğir ilçesine bağlı Danişment Mahallesi’nde ise Ceyhan Irmağı’nın taşması nedeniyle birçok narenciye bahçesinibastı. Çiftçiler debasan bahçelerinde kayıklarla dolaşarak mandalina hasadı yaptı. Çiftçiler yetkililerden yardım beklediklerini belirtti.

“HER YER SULAR ALTINDA”

Yüreğir Ziraat Odası Başkanı Mehmet Akın Doğan, “Şutarlalardolu. Kayıkta hasat yapılıyor. Metrekareye 300 kilograma yakın yağış düştü. İlkböyleyağışın düştüğünü gördük. Her yer sular altında. Geççi meyveler hasat edilmedi. Yarısı bu meyvelerin israf olacak. 150-200 bin dönüm Adana genelinde Yüreğir bölgesinde 50 bin dönüm üzerindeki alanlar sular altında” diye konuştu.

“SULAR ÇEKİLİNCE ZARAR ORTAYA ÇIKACAK”

Adana’nın bu yıl afet bölgesiedilmesi gerektiğini aktaran Doğan, “Bu meyvelerin çoğu dökülecek. Eğer güneşli hava devam edersealmayan yerlerin hasadı yapılacak. Adana ilimizin bu yıl afet olarakedilmesini istiyoruz. Bu kadar şiddetli yağmur görmedik. Geçen yılda aynı yağmur oldusadece Ceyhan ve Seyhan ırmağı taştı. Bu yıl ovanın tamamı sular altında. Çiftçiler tarım müdürlüklerineziyan tespiti için başvurularını yaptılar. Bütün sular çekilince asılziyan ortaya çıkacaktır” ifadelerini kullandı.

Sıradaki Haberi Oku  Bakan Dönmez: Türkiye Petrolleri 50 bin varil bandını yakaladı

“30-40 DÖNÜM ÜRÜN SUYUN İÇİNDE”

Bahçe sahibi Seyit Nurettin Artıksuer de, “Çoğu çiftçinin malları suyun altında kaldı. Bazı yerlerde kayıkla topladık mallarımızı. Şu andaseviyesi çok yüksek. Greyfurt ve Murcott cinsi mandalinalarımız var. 30-40 dönüm ürün suyun içinde. Bunun da tahmin ediyorum yüzde 50’siçekilene kadar dökülür. Şukayıkla toplamaya çalışıyoruzçekilince işçiler girip hasat yapacak” şeklinde konuştu.

Kaynak: İHA

En Çok Okunanlar
Tüm hakları saklıdır.