Ekonomi

Ali Babacan, Erdoğanın faiz ve IMF açıklamalarına yanıt verdi: Geçmişi her yönüyle değerlendirmeye hazırım

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan‘ın, CNN Türk-Kanal D ortak yayınında yaptığı ‘faiz ve IMF’ açıklamasıyla ilgili, 58. ve 59. hükümetlerde Ekonomiden Sorumlu Devlet Bakanlığı görevinde bulunan Ali Babacan‘dan açıklama geldi.

İSİM VERMEDEN ALİ BABACAN’I ELEŞTİRMİŞTİ

Erdoğan, CNN Türk ve Kanal D’den ortak olarak canlı yayınlanan programda, gündeme ilişkin açıklamalarda bulunmuştu. Erdoğan açıklamalarının bir bölümünde isevermeden Ali Babacan’ıkonusunda eleştirerek, “2008 ekonomik krizi olduğunda ben obir çıkış yapmıştım, bu kriz bizi teğet geçer demiştim. Şu anda parti kurma çalışması yapan bazı arkadaşlar benim yanımda olanlar karşı çıkmışlardı. Çünkü talimatı IMF’ten alıyorlardı ve inandığımı ben de kararlı bir şekilde sürdürdüm. Bunlar faizciydi. Ben faizlerin devamlı düşürülmesini istiyorum. Faiz sebeptir enflasyon neticedir ve doğru orantılıdır. Faizi düşürdükçe enflasyon da düşer” ifadelerini kullanmıştı.

Sıradaki Haberi Oku  İTÜ Vakfından Doğa Kolejiyle ilgili açıklama: Müzakereler olumlu yönde devam ediyor

BABACAN’DAN CEVAP GELDİ

Erdoğan’ın yaptığı açıklamalara, dönemin Ekonomiden Sorumlu Devlet Bakanı Ali Babacan, sosyal medya hesabı üzerindenverdi. Babacan yaptığı açıklamada, “Geçmişi her yönüyle değerlendirmeye hazırım” diyerek şu açıklamalarda bulundu:

“TÜRKİYE’NİN BUGÜNÜNE VE GELECEĞİNE ODAKLANMAMIZ GEREKİYOR”

“Dün akşamdan bu yanakonusu üzerinden yapılan tartışmaları izliyorum. Geçmişi her yönüyle değerlendirmeye hazırım. Ancak bizim Türkiye’nin bugününe ve geleceğine odaklanmamız gerekiyor.

“TÜRKİYE’NİN HAYAT PAHALILIĞI VE İŞSİZLİK GİBİ DEVASA SORUNLARI VAR”

Faizlerle ilgili güncel birkaç rakamı paylaşmak isterim. Merkezi yönetim bütçesinden ödenen2017 yılında 57 Milyar iken 2018’de 74 Milyar TL’ye çıktı. Hükümetin programına göreödemeleri 2019’da 103 Milyar, 2020’de 139 Milyar TL. Dikkatinizi çekmek isterim. Devletin vatandaşlarından vergi toplayarak piyasaya ödediği3 yılda 57 Milyar’dan 139 Milyar TL’ye ulaşıyor. Artış oranı %144. Dahası, Türkiye’ninpahalılığı gibi, işsizlik gibi devasa sorunları var.

Sıradaki Haberi Oku  Bağ-Kur ve GSS borcu olanlar yeni yıl ile birlikte sağlık hizmetlerinden yararlanamayacak

“ÇÖZÜM İÇİN ÇALIŞMAK ZORUNDAYIZ, ÇALIŞIYORUZ”

Gerçekleri saklamadan ülkemizin sorunlarını açıkça konuşmamız gerekiyor. Türkiye’nin yaşadığı bunca sıkıntı varken, anlamsız tartışmalar üretmek yerine çözüm için çalışmak zorundayız. Çalışıyoruz.”