1 sene önce
1 sene önce

Almanyadan Rizeye getirdiği Tamarillonun hem meyvesini hem de fidesini satıyor

Almanya‘da gurbetçi olarak çalışan Rizeli Erdal Saydi, bir mağazada görüp memleketine getirdiği domates ağacı olarak da bilinen Tamarillo meyvesini tarlasına ekti. Saydi, dikimden verim alınca bugünlerde hem meyvesini hem de fidanının satıyor.

12 YIL ÖNCE GETİRDİ

Pazar İlçesi Derebaşı köyündeki bahçesinde 12 yıl önce getirdiği fidanları çoğaltıp üretime geçen Saydi, kısa sürede devasa bir domates ağacı alanı oluşturdu.

“SİPARİŞLE GÖNDERİYORUM”

Erdal Saydi, ağaç domatesinin Rize’nin havası ve toprağını çok sevdiğiniederek “Fidanı diktikten bir yıl sonra meyve vermeye başlıyor. Bunuamacıyladışından getirdim. Tuttu burada. Aşağı yukarı 12 senedir bahçemde var. Fidan yetiştirip satıyorum. Yurt dışında bir arkadaşımın dükkanında saksının içinde gördüm bunu. Oradan fidan aldım, getirdim buraya. Burada denedim. Rize’nin toprağını da çok sevdi. Müthiş bir şekilde yetişti burada. Yoğun bir pazarıbu meyvenin. Almanya’da tanesini 3 euro verip alıyorduk. Antioksidan özelliği ve birçok vitamin değerinin yanında gözlere çok faydası var. Göz kapaklarının altındaki kırışıklıkları önlüyor. Özellikle bayanlardan büyük talep var. Ben reçelini de yapıyorum. Müthiş bir reçel oluyor bundan. Benim bahçemde 9-10 ağacımşimdi yaklaşık 300 kilo toplayacağım. Siparişle gönderiyorum meyveleri. Bu mahsül; İzmir, Adana ve Rusya’ya gidecek. Müşterileri hazır. Herkes kolayca yetiştirebilir. İsteyenlere de fidan verebilirim” dedi.

Sıradaki Haberi Oku  Kanal İstanbula itiraz etmek için toplanan vatandaşlar yağmur altında kuyruğa girdi

Kaynak: İHA

En Çok Okunanlar
Tüm hakları saklıdır.