Ekonomi

Antalyadaki gemi batığında heyecanlandıran buluş

Akdeniz Üniversitesi Kültür Varlıkları Koruma ve Onarım Bölüm Başkanı Doç. Dr. Hakan Öniz, Antalya‘nın kıyısında bulunan batığın dünyanın bilinen en eski batığından 200öncesine dayandığını belirterek, “Ticari yük taşıyan dünyanın en eski batığı olduğu bilimsel çalışmalarla da teyit edildi” dedi.

Öniz’in koordinatörlüğünde, Antalya Müze Müdürlüğünün başkanlığında, yabancıinsanlarının katılımıyla kentin batı kıyılarında Tunç Çağı’na ait olduğu bildirilen bakır yüklü gemi tespit edildi. Batığın önce kanıtlarla bilimsel makalesi yayınlandı, ardından Vali Münir Karaloğlu tarafından kamuoyuna duyuruldu.

ARKEOLOJİ MÜZESİNDE SERGİLENECEK

Akdeniz Üniversitesi öncülüğünde, Uluslararası Sualtı Arkeoloji Enstitüsü, Texas A&M Üniversitesi ve Oxford Üniversitesinden de uzmanların yer aldığı 30 kişilik ekip, iki gemiyle batıkta arkeolojik kazı çalışması yaptı.

Sıradaki Haberi Oku  Şehir Üniversitesi tartışmalarının odağındaki isim Davutoğlu: Halkbank kredileri Binali Yıldırım döneminde verildi

Sualtı hekimlerinin gözetiminde, Doç. Dr. Hakan Öniz koordinatörlüğünde ve dünyaca ünlü Prof. Dr. Cemal Pulak’ın da yer aldığı ekip, batık üzerinde çalıştı.

Yaklaşık 50 metre derinlikten çıkarılan eserler, Antalya Müzesinde bulunan Antalya Koruma ve Onarım Laboratuvarı’na götürüldü. Yabancıinsanlarını da heyecanlandıran batıktaki eserler, Kemer ilçesine kurulması planlanan sualtı arkeoloji müzesinde sergilenecek.

DÜNYADA 5 TANE VAR, ANTALYA’DA 100’DEN FAZLA BULUNDU

Doç. Dr. Öniz, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın izinleriyle Batı Akdeniz bölgesinde arkeolojik sualtı araştırmaları sırasında tespit ettikleri batığın kargolarının yayıldığı alanda çalıştıklarını söyledi.

Alanın üstünü açarak eserlere ulaştıklarını, kazı çalışması yaptıklarını belirten Öniz, şöyle konuştu:

“Gemide, milattan önce 16. veya 15. yüzyıllarda muhtemelen Kıbrıs’taki madenlerden çıkartılmış bakır ingotlar var. Bu bakır külçeler, yastık formu adı verilen dünyanın en erken örnekleri. 10 kadar silindir formda külçe var. Bakır külçeler taşıyan bir gemi. Farklı malzemelere de ulaştık. 3600 yıllık mızrak kalıntısı, bunaçeşitli eserler çıktı. Bu külçelerin dünyadabeş örneği var. Bir tanesi New York Metropolitan Müzesinde, dördü Atina Arkeoloji Müzesinde. Dünyada sadece beş tanesi bilinen bu külçelerden biz, Antalya kıyılarındaki batığımızda 100’dentespit ettik. Batıkta kazı çalışmaları birkaçsürecek.”

Sıradaki Haberi Oku  Bağ-Kur ve GSS borcu olanlar yeni yıl ile birlikte sağlık hizmetlerinden yararlanamayacak

“DÜNYANIN EN ESKİ BATIĞI OLDU TEYİT EDİLDİ”

Batığın yabancıinsanlarının da ilgisini çektiğini, dünyanın arkeoloji tarihini şekillendirecek bir buluş olduğunu aktaran Öniz, 50önce dünyanın en eski batığının Antalya’da Gelidonya Burnu’nda bulunan batık olduğuna vemilattan önce 1200’e tarihlendiğine değindi.

Yaklaşık 30önce dedünyanın en eski batığı olarak Kaş bölgesinde Uluburun Batığı’nın bulunduğunu hatırlatan Öniz, “Antalya’nın, Kumluca ve Kaş ilçeleri dünyanın en eski batıklarınasahipliği yapmakta ancak bizim bulduğumuz bu batık, dünyanın bilinen en eski batığından 200öncesine dayanıyor. Ticari yük taşıyan dünyanın en eski batığı olduğu çalışmalarla da teyit edildi” dedi.

Haber Videosu

: Antalya’daki gemi batığında heyecanlandıran buluş