Ekonomi

Appleın açığını bulan Bursalı gençler, ödülü beğenmedi

Bursa‘nın Merkez Nilüfer ilçesi Mehmet Kemal Coşkunöz Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Bilişim Bölümü’nde öğrenim gören Yasin Sezen (17) ve Recep Kocaözağa (17), Apple marka cihazların bir açığını buldu. Sporla uğraşan iki genç, telefonlarına App Store üzerinden fitness uygulaması indirdi. Bu uygulamayı beğenmeyen gençler, uygulamayı iade etti. App Store’da indirdikleri uygulamanın iade işlemi gerçekleştirdikten sonra uygulama için ödedikleri paranın hesaplarına iade edildiğini gördü. Bu işlemden sonra uygulamaya giren gençler, paralarının iade edilmesine rağmen uygulamanın telefonlarında durduğunuetti. Telefondaki uygulamayı bir takım ayar değişiklikleri yaptıktan sonra ikinciiade eden iki genç, uygulamayı satın alırken ilk yatırdıklarımiktarınıaldı. Bu açık sayesinde hem uygulamayı ücretsiz kullanıp hem de uygulama iade işlemleri yaparakkazanan iki genç, bu açığı Apple yetkililerine bildirdi. Apple tarafından açığı kapatmada yardımcı olmaları dahilinde kendilerine yüklü miktarda ödüledilen iki genç, ödülü az bulduğu için teklifi kabul etmedi.

Sıradaki Haberi Oku  AYMden nafaka artırımına ihlal kararı

“FAZLADAN PARA ALABİLİYORUZ”

Apple’da buldukları açığı anlatan Yasin Sezen, “Sporla uğraşıyorum. App Store’da gezinirken sporla ilgili bir uygulama buldum. Daha sonra uygulamayı satın alıp indirdim ve giriş yaptım. İlgimi çekmedi veiade etmek istedim. Ürünü iade ettim ve paramıaldım. Daha sonra uygulama bende kaldı ve paramıalmış oldum. Konuyla ilgili birdahaalabileceğimizi düşündük ve uzun uğraşlar sonucunda Apple’dan paramızın bir mislisini dahaaldık. Hem uygulama bizde kalmış oldu hem de yatırdığımız paranın bir mislisini daha kendimize kar olarak almış olduk. Denediğimiz çoğu uygulamada aynı sonucu aldık. Farklı cihazlardan denedik. App Store’dan 100 liraya bir oyun aldığınızı düşünün. Bu uygulamayıiade ettiğinizde hem 100 lira sizde kalmış oluyor, hem de uygulama sizde kalmış oluyor. Yapmış olduğumuz işlem sayesinde fazladan 100 lira daha alabiliyoruz” dedi.

Sıradaki Haberi Oku  2020 model otomobillerin fiyatı uçtu, vatandaşlar 2. el oto pazarına akın etti

“AÇIĞI BULDUĞUMUZU KANITLADIK”

Apple’ınettiği ödülü beğenmediklerini belirten Recep Kocaözağa, “Açığı bulduktan sonra başka cihazlardan da test ettik. Apple yetkilileriyle iletişime geçtik. Açığı bulduğumuzu kanıtladık. Yüksek bir miktardateklifiyle dönüş yaptılar. O teklifi biz beğenmedik. Daha iyi birverebileceklerini düşündük. Yeni birbekliyoruz. Apple’nin kendi ayarları üzerinden ve kendi bilgilerimizi kullanarak böyle bir işlem yaptık. Üçüncü bir uygulama kullanmadık” ifadelerini kullandı.

Kaynak: DHA