Ekonomi

Asgari Ücret Tespit Komisyonunun dördüncü toplantısı yarın yapılacak

İşçi, işveren ve hükümet temsilcilerinden oluşan Asgari Ücret Tespit Komisyonu,toplantısını yarın saat 14.00’te gerçekleştirecek. Milyonlarca asgari ücretlinin maaş zammını belirleyecek olan toplantı Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nda yapılacak.

Komisyon ilk toplantısını 2 Aralık’ta hükümet temsilcisi olan Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nda gerçekleştirmişti. İkinci toplantı 10 Aralık’ta işçi temsilcisi olan Türk-İş’insahipliğinde gerçekleştirilirken, üçüncü toplantı da işveren temsilcisi TİSK’insahipliğinde yapıldı. Son toplantı ise yarın saat 14.00’te Bakanlık’ta gerçekleştirilecek.

SENDİKALAR NE İSTİYOR?

Asgari Ücret Tespit Komsiyonu’nda işçileri temsil eden Türk-İş, bu yıl Hak-İş ve DİSK ilehareket edip ortak bir rakam açıklama kararı almıştı. Yetkili sendika Türk-İş, Hak-İş ve DİSK ile2020 için asgari ücret taleplerini ortak basın toplantısıyla açıkladı. Buna göre sendikalar, asgari ücretin en az 2 bin 578 lira olmasını talep etti. Yapılan ortak açıklamada, “Bu rakamdanadım atmayacağız” denildi.

Sıradaki Haberi Oku  İntihar ettiği söylenen Çiftlik Bankın Tosuncukunun yeri tespit edildi

ASGARİ ÜCRET NASIL BELİRLENİYOR?

Asgari ücreti,gereği 5’er işçi, işveren ve devlet temsilcisi olmak üzere 15 kişiden oluşan Asgari Ücret Tespit Komisyonu belirliyor. Bakanlığın belirlediği üyelerden birinin başkanlık ettiği komisyon, en az 10 üyenin katılımıyla toplanıpçokluğuyla karar veriyor. Oyların eşitliği halinde başkanın bulunduğu tarafın çoğunluğu sağladığı kabul ediliyor.

ASGARİ ÜCRET NE KADAR?

Geçtiğimiz yıl asgari ücrete yüzde 26,05 oranında zam yapılmış, 417 lira artan ücret, net 2 bin 20 lira olmuştu.

Haber Videosu

: Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nun dördüncü toplantısı yarın yapılacak