1 sene önce
1 sene önce

Asgari ücretin açıklanmasından sonra masadan kalkan Türk-İş, ülkedeki açlık ve yoksulluk sınırını açıkladı

Asgari Ücret Komisyonu Toplantısı sonrası; Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, 2020 yılında asgari ücretin 2324 TL olarak açıkladı. Türk-İş Genel Eğitim Sekreteri Nazmi Irgat ise karara muhalefet ederek masadan kalktı. Asgari ücrete yapılan zammın yeterli olmadığını düşünen Türk-İş, Aralık ayında 4 kişilik bir aile için açlık ve yoksulluk sınırını açıkladı.

AÇLIK SINIRI 2.162 LİRA, YOKSULLUK SINIRI 7 BİN 44 LİRA

Türk-İş tarafından çalışanların geçim koşullarını ortaya koymak veihtiyaç maddelerindekideğişikliğinin aile bütçesine yansımalarını belirlemek amacıyla her ay yapılan ‘açlık ve yoksulluk sınırı araştırması’ aralık ayı sonuçları açıklandı.

Araştırmaya göre, aralık ayında 4 kişilik ailenin sağlıklı, dengeli ve yeterli beslenebilmesi için yapması gereken gıda harcaması tutarınıeden ‘açlık sınırı’ 2 bin 162 lira 70 kuruş olarak belirlendi.

Sıradaki Haberi Oku  AK Parti, Kanal İstanbul için referanduma kapıları kapattı

Gıda ile giyim, konut, ulaşım, eğitim, sağlık ve benzeri ihtiyaçlar için yapılmasıdiğer harcamalarıntutarına denk gelen ‘yoksulluk sınırı’ 7 bin 44 lira 62 kuruş oldu.

Evli olmayan, çocuksuz bir çalışanın ‘yaşama maliyeti’ ise aylık 2 bin 649 lira 75 kuruş olarak hesaplandı.

GIDA ENFLASYONU 11.41

Ankara’da yaşayan 4 kişilik bir ailenin gıda için yapması gereken asgari harcama tutarı önceki aya göre 2.85 oranında arttı. Bu yıl fiyatlardaki artış yüzde 11.41 oranında gerçekleşti.

Gıda enflasyonundaon iki ay itibarıyla artış oranı da yüzde 11.41 olarak hesaplandı.

Araştırmaya göre, süt, yoğurt, peynir grubunda süt ve peynirin fiyatı aynı kalırken, yoğurt fiyatında artış yaşandı. Kıyma ile kuşbaşı et fiyatında bu ay artış tespit edilirken, sakatat ürünlerinin fiyatı değişmedi.

Sıradaki Haberi Oku  Paykasa Almanın ve Satmanın Kolay Hali

Tavuk fiyatı düşük de olsa artarken, balık fiyatı geçen ayınbir gelişmeyle hamsi ve istavritteki artışa bağlı olarak yükseldi.

MANAV REYONU FİYATLARI

Yumurtanın fiyatı bu ay tanede 5 kuruş geriledi. Bakliyat ürünlerinden kırmızı ve yeşil mercimek fiyatında artış belirlenirken diğerleri aynı kaldı.

Gıda harcamasında günlük tüketimi sık olan yaş sebze ve meyve fiyatlarında önemli bir değişiklik görülmedi.

Ailenin harcamalarında önemli ağırlığı olan yaş sebze-meyve ortalama kilogram fiyatı bu ay 5.46 lira olarak hesaplandı. Sebze ortalama kilogram fiyatı 5.75 TL’ye yükselirken, meyve ortalama kilogram fiyatı 4.81 liraya geriledi.

Ekmek, pirinç, un, makarna, bulgur, irmik gibi ürünlerin bulunduğu grupta ekmek ve makarna fiyatı aynı kalırken diğer ürünlerin fiyatında artış yaşandı.

Sıradaki Haberi Oku  Yenilenen Renault Master Türkiye’de satışa sunuluyor

Tereyağı fiyatı kilogramda 4 lira artarken, margarin, zeytinyağı ve ayçiçeği yağı fiyatı bu ay değişmedi. Siyah ve yeşil zeytin fiyatında artış görülürken, yağlı tohum ürünlerinden fıstığın fiyatı arttı, fındığın fiyatı geriledi, diğerleri değişmedi.

Çay ve ıhlamur fiyatı ile baharat fiyatları aynı kaldı. Şeker ve tuz ile bal, reçel, pekmez ve salçafiyatı değişmeyen ürünler arasında yer aldı.

En Çok Okunanlar
Tüm hakları saklıdır.