1 sene önce
1 sene önce

Atiyenin çekildiği Göbeklitepe, National Geographicnin 2020nin en iyileri listesinde

Dünyaca ünlü National Geographic dergisi, doğal ve kültür zenginlikleriyle bilinen yerlere ilişkin her yıl yayınladığı “mutlaka görülmesi gereken yerler” listesini güncelledi. 2020 listesine şimdilerde yayınlanan Netflix dizisi Atiye’nin de çekildiği yer olan Göbeklitepe de girdi.

DÜNYANIN DÖRT BİR YANINDAN LOKASYONLAR YER ALIYOR

Listede dünyanın dört bir yanından doğal ve kültürel zenginlikleriyle görmeye değer en güzel lokasyonlar yer alıyor. Heralanından gezginler için farklı seçenekler sunan liste; doğa severler, şehir hayatı meraklıları, farklı kültürleri tanımak isteyenler ve yeni maceralara doyamayanlar için dörtkategoriye ayrılmış.

GÖBEKLİTEPE’NİN TANITIMI İÇİN DİZİ YAPILDI

Öte yanında Türkiye‘de Göbeklitepe’nın dünyaya tanıtımı için farklı adımlar atıldı. Son olarak 2019’un Aralık ayında Netflix’te yayınlanan “Atiye” dizisi Göbeklitepe etrafında şekillenen bir senaryoya sahip. 190 ülkede aynı anda farklı dillerde dublaj seçenekleriyle yayına giren dizinin Göbeklitepe’nin tanıtımına katkı sağlayacağı ve turist çekeceği değerlendiriliyor.

Sıradaki Haberi Oku  Bakan Selçuk: GSS ve Bağ-Kur prim borçluları sağlık hizmeti almaya devam edecek

GÖBEKLİTEPE NEREDE?

Göbeklitepe, Şanlıurfa’ya 13 kilometre mesafede bulunuyor. İnsanlık tarihinin başlangıç noktalarından biri olan Mezopotamya‘nın enucunda yer alıyor. Bu anlamda Mezopotamya’nın medeniyetlerin kuruluşuna, gelişimine şahitlik ettiğinin, insanlığın ilk yerleşikörneklerinden biri olduğuna inanılıyor.

En Çok Okunanlar
Tüm hakları saklıdır.