1 sene önce
1 sene önce

Bakan Dönmez: 2021 sonuna kadar dağıtım hatlarına ilk hidrojen girişinin olmasını hedefliyoruz

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez,yılın sonuna kadar dağıtım hatlarına ilk hidrojen girişinin olmasını hedeflediklerini bildirdi.

Dönmez, Bakanlık’ta düzenlenen “Enerjide Arama Buluşmaları: Hidrojen” konulu çalıştayda yaptığı konuşmada, enerji politikalarında enamacın kısa ve orta vadede enerji arz güvenliğini garantiye almak olduğunu söyledi.

Hidrojenin “geleceğin enerji taşıyıcısı” olarak kullanımınıngünlerde sıklıkla tartışıldığına işaret eden Dönmez, Türkiye‘nin enerjidevizyonunu tüm paydaşlarlainşa etmek istediklerini dile getirdi.

Bakanlık olarak hidrojeni 4fayda üzerinden elde etmeyi amaçladıklarına dikkati çeken Dönmez, bunları ‘dahayenilenebilir enerjiyi sistemeetmek, ısı sektörünü karbon emisyonsuz hale getirmek, yerli kömürden hidrojen üretimi gerçekleştirmek, hidrojen depolama ve tutucusu olarak borun kullanımını artırmak’ olarak sıraladı.

ENERJİDE ‘YERLİLİK’ VURGUSU

Dönmez, tüm enerji stratejilerinde “yerlilik” kriterininalındığını belirterek şöyle devam etti:

“Bizim için yerli kömürümüzden hidrojen ve sıvı yakıtların üretimi çok önemli. Temiz kömür teknolojileri kapsamında düşük karbon emisyonlu kömür kullanımı için yerli kömürden hidrojen projeleri gündemimizde olmaya devam edecek. Özellikle petrol ve doğal gaz fiyatlarında jeopolitik riskler ve ekonomik dalgalanmalardan kaynaklı artışlar ekonomimiziyönde etkiliyor. Yerli enerji fiyatlarının petrol ve doğal gaz fiyatlarıyla bağını koparmamız ya da etkisini enindirmemiz için yerli kömür portföyümüzde önemli bir yere sahip.”

Sıradaki Haberi Oku  Devlet desteğiyle kurduğu mantar tesisiyle kendi işinin patronu oldu

Sürekli artan yenilenebilir kaynakların şebekeye entegrasyonunun da önemli olduğunu vurgulayan Dönmez, şunlarıetti:

“Yenilenebilir kaynakların sistem içindeki miktarında bazılimitler olabilir. Ankara özelinde konuşursak, gerçek değerlerle kışın 1üreten güneş paneli yazın 10üretiyor, yani 20 bin megavat güneş enerjisinin kış etkisi 2 bin megavata kadar düşebiliyor. Özellikle bir de kar yağışının yoğun olduğu dönemlerde güneş enerjisi üretiminin çok düşmesi ve ısınma talebinin tüm yılın en yüksek seviyesinde olması, sistemin kaldıramayacağı bir dengesizlik olarak karşımıza çıkıyor. Bu sebeple yenilenebilir kaynaklardan yapılan üretimin dengelenmesi için depolama sistemlerine büyük ihtiyaç var. Bunun yöntemlerinden biri de doğal gaz dağıtım hatlarına hidrojenin yüzde 2 ila 6 oranında basılmasıdır. Türkiye ölçeğinde bu 1 ila 3 milyar metreküp hidrojenin sisteme verilebileceği anlamına geliyor.”

Sıradaki Haberi Oku  Muharrem İnce, yerli otomobil ile ilgili çekincelerini açıkladı: Pilde dışa bağımlı olabiliriz

“DOĞAL GAZ SEKTÖRÜMÜZ ÇALIŞMALARA BAŞLADI”

Bazı ülkelerin geliştirme çalışmalarıyla yüzde 10 rakamlarını da mümkün gördüğünü aktaran Dönmez, “Biz de bu konuda ilk EPDK projesini geçenverdik ve doğal gaz sektörümüz çalışmalara başladı.Türkiye’de en geç 2021 sonunda dağıtım hatlarına ilk hidrojen girişinin olmasını hedefliyoruz. İlk başta bu deneysel ve çok az bir miktar olabilirönemli olan sistemin başarıyla çalışması” dedi.

Dönmez, ulaştırma sektöründe de hidrojenin sık gündeme gelen bir yakıt olduğunu belirterek şunları kaydetti:

“Özellikle ağır yük taşımacılığında elektrikli taşıma daha masraflı olabilir. Bu noktada bizim yerli kömürlerimizden hidrojen üreterek, ulaştırma sektöründe de hidrojenletaşıma sağlama ihtimalimiz var. Şimdilik maliyetler yüksek olsa da 1 ton kömürden hidrojen elde ettiğimizde bu bir otobüsü 1030 kilometre götürebiliyor. Üstelik de emisyonsuz. Yerli kömürlerimizden böyle birda elde edebiliriz.”

Sıradaki Haberi Oku  Yurt dışından gelen radyo ve televizyonlardan bir kereye mahsus ücret alınacak

Yerli hidrojen sanayisi oluşturmak için çalışmalarına hız vereceklerini söyleyen Dönmez, “Gençlerin bilimi birinci elden deneyimlemesi için Ankara’da en çok ziyaret edilenmerkezlerinden birine sahibiz. MTA Şehit Cuma Dağ Tabiat Tarihi Müzesi’ne gençlerimizin de hidrojeni ve yenilenebilir teknolojileri deneyimleyebilmeleri için hidrojen laboratuvarımızladeney setleri yerleştireceğiz. Hidrojen laboratuvarımız, BOREN laboratuvarımız, Enerji Verimliliği evimiz, çarşamba günü ziyaretçilerine kapılarını açacak. Randevularınızı BOREN’den alabilirsiniz” dedi.

Kaynak: AA

En Çok Okunanlar
Tüm hakları saklıdır.