1 sene önce
1 sene önce

Bakan Dönmez: Türkiye Petrolleri 50 bin varil bandını yakaladı

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, “Türkiye Petrolleri buyurt içi üretimde hedeflediğimiz 50 bin varil bandını yakaladı. Aralık ayında daiçi,dışı toplamda 150 bin varil üretimle tüm zamanların rekoruna ulaştı” dedi.Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Türkiye Petrolleri (TP) Batman Bölge Müdürlüğünde düzenlenen 11. Arama-Üretim Sektörü İstişare Toplantısına katıldı. Toplantıya AK Parti Batman Milletvekili Ziver Özdemir, AK Parti Batman İl Başkanı Akif Gür, AK Parti Kayseri Milletvekili Emrah Karayel, AK Parti Nevşehir Milletvekili Mustafa Açıkgöz, TP Batman Bölge Müdürü Mustafa Demir, TFF Başkanı ve Limak Holding Yönetim Kurulu Başkanı Nihat Özdemir de katıldı.

“HAM PETROL ÜRETİMİMİZİN YÜZDE 37’SİNİ BATMAN’DAN KARŞILIYORUZ”

Bakan Dönmez, “Batman’ın petrol tarihimizde çok özel bir yeri var. Batman’daki kuyulardan fışkıran zenginlik Türkiye’nin de kaderini değiştirdi. Türkiye Petrolleri’nin burada büyümesi beraberinde BOTAŞ, TÜPRAŞ, PETKİM, Petrol Ofisi gibi Türkiye’nin en büyük şirketlerinin de kuruluşuna vesile oldu. Bölgede huzur ve istikrar ortamı arttıkça bu insanımızın refahına, zenginleşmesine de katkı sağlıyor. Batman’a17 yılda petrol ve doğal gaz arama ve üretim faaliyetleri için yaklaşık 1,5 milyar dolarlık yatırım gerçekleştirildi. Bugünpetrol üretimimizin yüzde 37’sini Batman’dan karşılıyoruz. Bu konuda teknolojinin bütün imkanlarını, yerli ekipman ve yerli insan kaynağımızla birleştirerek sonuna kadar gideceğiz. Bu konuda asla havlu atmayacağız. Pes etmeyeceğiz. Durmayacağız. Yılmayacağız. Yerin altında ne varsa milletimizin emrine ve hizmetine sunmak için her daim sahada olacağız.

Sıradaki Haberi Oku  Erzurum Atatürk Üniversitesi, Türkiyenin ilk milli ilacını geliştirdi

“43 ŞİRKET FAALİYET GÖSTERİYOR”

Türkiye Petrolleri buyurt içi üretimde hedeflediğimiz 50 bin varil bandını yakaladı. Aralık ayında daiçi,dışı toplamda 150 bin varil üretimle tüm zamanların rekoruna ulaştı” diyen Bakan Dönmez, “Son 17 yılda yeni keşiflerle381 milyon varilpetrol ve 4,7 milyar metreküp doğal gaz rezerv ilavesi yaptık. Bugün 25’i yerli, 18’i yabancı olmak üzere 43 şirket Türkiye’de bu alandagösteriyor.

PETROLE YATIRIMIN YÜZDE 51’İ KAMUDAN GELDİ

Son 17 yılda petrol arama ve üretim faaliyetlerine 11,2 milyar dolar yatırım gerçekleştirildi. Bu yatırımın yüzde 49’u özel şirketlerden, yüzde 51’i ise kamudan geldi. Gerçekleştirilen üretimlerle 5,95 milyar TL devlet hissesi Hazine’ye gelir olarak aktarıldı” diye konuştu.

Sıradaki Haberi Oku  Yerli otomobilin ardından bir müjde daha! İlk tank 2021 yılında banttan inecek

Kaynak: İHA

En Çok Okunanlar
Tüm hakları saklıdır.