Ekonomi

Bakan Kurum: 100 bin sosyal konut kampanyası ilk defa 1 yılda yapılıyor

TBMM Genel Kurulu, Meclis Başkanvekili Süreyya Sadi Bilgiç Başkanlığı’nda, 2020 Mali Yılı Bütçesi’nin maddelerini görüşmek üzere toplandı. Yürütme adına bütçe görüşmelerine katılan Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, milletvekillerinin iddia ve sorularını yanıtladı. Bakan Kurum, TOKİ’nin ilk100 bin sosyal konutu bir yıl içinde yapacağını söyledi.

“240 AY VADE, 894 LİRA SABİT TAKSİT”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıkladığı, ‘100 bin sosyalkampanyası’ kapsamında talepleri toplamaya başladıklarını bildiren Bakan Kurum, “Bugüne kadar Toplu Konut İdaresi Başkanlığımız, 2002 yılından bugüne 100 bin sosyal konutu ilkbir yılda yapıyor. Bugüne kadar 857 bin bağımsız bölüm ürettik ve 160 milyar liralık iş yaptık. Sosyal donatılarımızı da eklediğinizde 1 milyon bağımsız bölümün üzerinde tamamen alt gelir grubu vatandaşlarımıza yönelik,şehirlerimizin sosyal altyapılarını güçlendirmeye yönelik bir çok iş ve işlemi yaptık ve vatandaşlarımıza teslim ettik. Bu çerçevede alt gelir grubu vatandaşlarımızınsahibi olabilmesi amacıyla ve bu ülkede evi olmayan hiçbir alt gelir grubu vatandaşımız kalmayana dek, 240 aya varan vadeyle, 894 lira sabit taksitle bu kampanya yapılacaktır” dedi.

Sıradaki Haberi Oku  120 bin seviyesini aşan Borsa İstanbul, adım adım tarihi zirveye koşuyor

“81 İLDE MİLLET BAHÇESİ YAPIYORUZ”

Kampanyanın 81 ildeki alt gelir grubu vatandaşlara yönelik yapılacağını belirten Bakan Kurum, milletvekillerinin, “Kampanya 21/B’ye göre mi ihale edilecek?” şeklindeki soruları üzerine de “21/B özellikli işleriediyor. Dolayısıyla burada özellikli bir iş olması halinde, aciliyet gerektirmesi halinde, terörle ilgili bir işlem olması halinde 21/B buna cevaz veriyor. Bunun dışında, aciliyeti olmayan işlerle alakalı 21/B’ye göre ihale yapılmadı. Bundan sonraki süreçte de aynı anlayışla devam edilecektir” şeklinde konuştu. Kurum,bahçelerini ise 81 ile yaptıklarını, kişi başı yeşilmiktarını arttırmak için çalıştıklarını vurguladı.

KENTSEL DÖNÜŞÜM

Bir soru üzerine, kentsel dönüşümle ilgili çokhedefler koyduklarınıeden Bakan Kurum, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Her yıl 300 bin bağımsız bölüm, beş yılda 1,5 milyon bağımsız bölümün dönüştürülmesi hedefi koyduk. Bunları da, afet riski altındaki alanların dönüşümü, yineriski altındaki alanların dönüşümü, tarihi alanların dönüşümü,alanlarının dönüşümü şeklinde 4başlıkta topladık ve ‘yerinde, hızlı, gönüllü dönüşüm yapacağız’ dedik. Bu çerçevede,alanlarının dışarı çıkarılması,vatandaşlarımızın o can ve mal güvenliği riski taşıdığı Dilovası’na bizseçim zamanında gittik ve hem vatandaşımızla hem orada sivilörgütlerimizle görüştük.”

Sıradaki Haberi Oku  Alışverişte Sınırlar Tamamen Kalkıyor