1 sene önce
1 sene önce

Bakan Selçuk: 9 ilacı daha geri ödeme listesine aldık

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, Resmi Gazete’de yayımlanan Yeni Sağlık Uygulama Tebliği (SUT) ile biri lösemi, 4’ü epilepsi olmak üzere 9 ilacı dahaödeme listesine aldıklarını bildirdi.

SUT’ta yapılan düzenlemeyleödeme listesine eklenen ilaçlar, şu şekilde:

“1 lösemi, 4 epilepsi ilacı, 1ilacı, 1 kemoterapi ilacı, 1 Wilson hastalığı, 1gevşetici”

Bakan Selçuk, “Daha öncedışından getirilen 20 ilacın eşdeğerleri ülkemizdealdığı için artık eczaneler aracılığıyla satışa sunulmuştur” dedi.

GERİ ÖDEME LİSTESİNE ALINAN TOPLAM İLAÇ SAYISI 8 BİN 844 OLDU

2019 yılındaödeme listesine alınan yerli ve ithal ilaçlar hakkında da bilgi veren Bakan Selçuk, 2019 yılında 444yeni ilaçödemeye girmiştir. Bunların 351 adedininiçi imal, 93 adedinin ise ithal ürün olduğunu söyledi. Bakan Selçuk, yerli ilaç sayısı oranının artmasıyla hembazında yerli üretimin desteklendiğini hem de hastaların ilaçlara dahaerişim sağlayabileceğini vurguladı.

Sıradaki Haberi Oku  Kilosu 600 liradan satılan çam sakızı, altınla yarışıyor

Böylelikle bugüne kadarödeme listesine alınanilaç sayısı 8 bin 844 oldu. Bu ilaçlardan 6 bin 511’iiçi imal, bin 960’ı ithal olup ülkemizde ruhsatlı, 373’ü ise direktdışından getirilen ilaçlardan oluşuyor.

“HASTA HAKKINDA AYRINTILI VE SAĞLIKLI VERİLERE ULAŞILABİLECEK”

Düzenleme ile yeni işlem kodları tanımlandığını bildiren Bakan Selçuk, “Biyokimya işlem kodları sayesinde, hastalıklarımızın tanı ve tedavi takibi daha doğru bir biçimde gerçekleştirilecek. Her bir testinkimliği olacak. Böylece hasta hakkında ayrıntılı ve sağlıklı verilere ulaşılabilecek” değerlendirmesinde bulundu.

Tarama ve doğrulama analizlerinde kullanılan maddeler için de ayrı ayrı kodlar belirlendiğine değinen Selçuk, böylecedışı maddelerin tespit edilerek kötüye kullanımların önüne geçileceğini belirtti.

Bakan Selçuk, “Yine madde bağımlılığı tanılarında ‘Danışmalık, Arındırma, Tedavi ve Rehabilitasyon Hizmetlerinin’ etkinliğini artırmak amacıyla, Tıbbi Rehabilitasyon Hizmetlerinden, ‘Aile görüşmesi-değerlendirme’, ‘Bireysel psikoterapi’, ‘Grup Psikoterapisi’ işlemlerinin yapılma sıklık ve sayıları arttırılmıştır” dedi.

Sıradaki Haberi Oku  Yerli otomobil için aylık 4 bin 500 lira bursla doktoralı mühendisler yetiştirilecek!

Kaynak: İHA

En Çok Okunanlar
Tüm hakları saklıdır.