Ekonomi

Bakan Turhanın İmamoğlu iptal etti, Erdoğan talimat verdi sözlerine İBBden cevap geldi

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan katıldığı bir programda, haziran ayında İstanbul’da açılacak şehir hastanesine yapılan metro ve karayolu inşaatı ihalelerini İmamoğlu’nun iptal ettiğini ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın konuyu duyuncatalimat verdiğini söylemişti.

“DOĞRU DEĞİL”

Bakan Turhan’ın bu sözlerine İBB Sözcüsü Murat Ongun Twitter’dan yanıt verdi. Murat Ongun’un açıklamaları şu şekilde: Bazı Bakanlarımızın, İBB ve Başkanımız Ekrem İmamoğlu hakkında yanıltıcı açıklama yapmayı alışkanlık haline getirdiğini üzülerek görmekteyiz. Ulaştırma Bakanı Sn. Turhan’ın, ‘İmamoğlu Başakşehir’de açılacak şehir hastanesine ulaşacak metroyu durdurdu’ ifadesi doğru değildir.

Yapımına 2017 yılında başlanan Başakşehir-Kayaşehir metro hattı projesi, finansman bulunmadan ihaleye çıkıldığı için Ekim 2018’den bu yana durmaktadır. Sadece yüzde 9’u tamamlanan hattın bitirilmesi için 1,5 milyar liraya ihtiyaç vardır.

Sıradaki Haberi Oku  Mantar avcısı Arthur, 1500 Euroluk trüf mantarı topladı

Şehir Hastanesi’nin açılışı nedeniyle Nisan 2019’da hastane önündeki istasyon için kazı çalışmalarınabaşlanmış ancak finansal yetersizlik nedeniyle bir önceki yönetim tarafından inşaata devam edilememiştir. Sadece 1 istasyonun yüzde 25’i yapılmıştır.

“MOTİVASYON DÜŞÜNDÜRÜCÜDÜR”

Hal böyleyken, kamuoyuna üstelik bir Bakan tarafından yanıltıcı bilgi verilmesinin arkasındaki motivasyon düşündürücüdür. Kamuoyunu sağlıklı ve şeffaf bir şekilde bilgilendirme gayretimiz devam edecektir. Saygılarımızla.

BAKAN NE DEMİŞTİ?

Bakan Turhan, “Haziran ayında açılacak olan İstanbul Şehir Hastanesi’ne yapılacak olan ihalesi gerçekleştirilmiş, şantiyeleri kurulmuş karayolu ve metro hattı çalışmalarını İmamoğlu durdurdu. Böyle bir belediye başkanı olabilir mi? Buradan bu tutumu tüm Türkiye’ye şikayet ediyorum. Cumhurbaşkanımız konuyu duyduğunda ‘Biz İstanbulluları bu tür yöneticilerin eline mi bırakacağız’ dedi ve talimat verdi. ‘Yapmazlarsa hükümet olarak biz yapacağız. Biz tüm Türkiye’nin hükümetiyiz” dedi.

Sıradaki Haberi Oku  Güvenilir Kripto Para İşlemleri

“GÜNDEN GÜNE SÖYLEMLERİ DEĞİŞİYOR”

“İmamoğlu’nun derdi İstanbul değil” diyen Turhan, “Sadece devlete değil İBB’ye degelirler sağlayacak bir projeye ihanet projesi demesi farklı niyetleri olduğunu gösteriyor. Günden güne değişen söylemleri de başkalarının verdiği fikirlerle konuşan bir belediye başkanı olduğunu gösteriyor” şeklinde konuştu.