Ekonomi

BDDK, bankaların swap işlemlerini sınırladı

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumunca (BDDK), bankalarındışı yerleşiklerle yaptıkları bir bacağı döviz diğer bacağı TL olan, vadesine yedi gün veya daha kısa süre kalan, vadede TL satım yönündekiswapı, forward, opsiyon ve diğer türev işlem tutarları toplamının yasal özkaynaklarının yüzde 10’unu geçmeyeceği bildirildi.

YÜZDE 10’U GEÇMEYECEK

BDDK’nın bankalarındışı yerleşiklerle yaptıkları TL alım ve satım işlemlerine ilişkin duyurusu, bankanın resmi internet sitesinde yayımlandı.

Buna göre, bankaların, konsolidasyona tabidışındaki kredi kuruluşu ve finansal kuruluş niteliğini haiz ortaklıklarıyla gerçekleştirdiği işlemler hariç,dışı yerleşiklerle yaptıkları bir bacağı döviz diğer bacağı TL olan ve vadesine yedi gün veya daha kısa süre kalan, vadede TL satım yönündekiswapı, forward, opsiyon ve diğer türev işlem tutarları toplamı, enhesapladıkları yasal özkaynaklarının yüzde 10’unu geçmeyecek.

Sıradaki Haberi Oku  Yetişkin film yıldızı Johnny Sinsten Türkiyeye yönelik yeni bir proje geliyor

Söz konusugünlük olarak solo ve konsolide bazda hesaplanacak.

OPSİYON İŞLEMLERİNDE DELTA EŞDEĞERİ DİKKATE ALINACAK

Opsiyon işlemleri hesaplamada delta eşdeğeri ile dikkate alınacak. Valör tarihi işlem tarihinden sonra olan türev işlemler ise hesaplamada valör tarihi itibarıyla dikkate alınacak. Bu minvalde,aşım giderilinceye kadar aşım bulunan vade aralığında işlem yapılmayacak.

Bankalarındışı yerleşiklerle yaptıkları bir bacağı döviz diğer bacağı TL olan ve vadede TL alım yönünde gerçekleştirecekleriswapı, forward, opsiyon ve diğer türev işlemlerin toplamının bankaların enhesapladıkları yasal özkaynaklarının yüzde 25’iyle sınırlandırılması uygulamasında herhangi bir değişiklik söz konusu olmayacak ve aynen devam edecek.

“SWAP NEDİR?”

“Swap” kelimesi; değiştirmek, takas etmek anlamına gelir. Swap, finans dünyasında ise iki tarafın finansal araçlarını takas ettiği sözleşme olarak adlandırılır. Swaplar,akışını değiştirmek için yapılan finansal anlaşmalar olarak da açıklanabilir. İkiarasında sabit ve değişkenoranlı ödemelerin belirli bir süre boyu döviz swapinca değiştirildiği, taraflar arasında yapılan bir işlemdir.

Sıradaki Haberi Oku  1 milyon Türk aylık ortalama 500-700 milyon dolarlık kripto para işlemi yapıyor

Swaplar;oranlarına,senedi endekslerine, döviz kurlarına ve emtia fiyatlarına bağlı olarak işlem görebilir.

Haber Videosu

: BDDK, bankaların swap işlemlerini sınırladı