Ekonomi

Bir dönem sona eriyor! Oteller artık kimlik fotokopisi almayacak

2016 yılında yürürlüğe giren 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu’na göre otellerin kimlik fotokopisi, kasiyerlerin cep telefonu numarası, spor salonlarının parmak izi, iş verenlerin ise din ve ırk gibi bilgileri isteme yetkisi bulunmuyor. Kişi isterse bu bilgileri paylaşabilir. İşletme, kişilerin paylaştığı bu bilgilerin üçüncü kişilerin eline geçmesindenve bu bilgileri güvenli şekilde saklamak zorunda.

İŞLETME SAKLAMAK ZORUNDA

Turizm kenti Antalya‘da 5 yıldızlı otellerden pansiyonlara kadar birçok işletme, otele giriş yapan tüm misafirlerinin kimlik bilgilerini alıyor. Alınan kimlik bilgileri otel kırsal bölgedeyse jandarmaya, değilse polise bildiriliyor. Böylece otelde konaklayan misafirler kolluk kuvvetleri tarafından da görülebiliyor ve kayıt altına alınıyor. Otele gelen misafirin kimliğinin fotokopisinin çekilmesiyle ilgili ise bazı müşterilervermezken, bazıları ise güvendiği için müsaade ediyor.

6 AY UZATILDI

POYD Başkanı Ülkay Atmaca, otele gelen tüm misafirlerin kimlik bilgilerini almak ve sistemlerine işlemek zorunda olduklarını söyledi. 1 Ocak 2020’den itibaren kanunla ilgili hazırlıklarını yaptıklarını, ancak sürenin 6 ay uzatıldığını öğrendiklerini belirten Atmaca, “Bütün tesis yöneticileri bu konuyla ilgili hazırlıklarını yaptı. Ne yapmamız gerekiyorsa, ona göreedeceğiz. Çokve büyük cezaların olduğu bir konu. Biz müşterinin bilgilerini alıp, belli bir süre saklayıp sonra da imha ederiz” dedi.

Sıradaki Haberi Oku  ABDden dikkat çeken S-400 açıklaması: Türkiye baskıya boyun eğmedi

“FOTOKOPİYİ İŞLEMLER HIZLI OLSUN DİYE ALIYORUZ”

Kimlik bilgilerini alıp sisteme işlerken zaten tüm bilgileri aldıklarını anlatan Başkan Atmaca, kayıt yaptırılırken de misafirden bilgilerinin alındığına dair birevrakı imzalatıldığını söyledi. Fotokopiyi almalarındaki amaçlarının pratiklik olduğunu da kaydeden Atmaca, “Bilgileri aldıktan sonra fotokopiye ihtiyaç yok. Sıra olmasın, misafirimiz çokbeklemesin diye fotokopi alıyoruz veplanda arkadaşlarımız sistemimize bilgileri giriyor. Misafirimizin birönce tatile başlaması için çoğufotokopi alıyoruz. İşlemler tamamlandıktan sonra bu fotokopiler imha ediliyor. Pratiklik sağlıyor” diye konuştu.

”GÜVENLİ ŞEKİLDE SAKLIYORUZ”

Otel görevlisi Davut Hıracı ise misafirlerin bilgilerini en güvenli şekilde, paylaşılmayacak şekilde saklamak zorunda olduklarını söyledi. Zamanbazı misafirlerin kimlik bilgilerini vermek istemediğini de anlatan Hıracı,açıklamayı yaptıktan sonra kimlik bilgilerini alıp sisteme işlediklerinietti.

Sıradaki Haberi Oku  Kalp cerrahından gezen tavuklarla ilgili ezber bozan sözler: Hastalık bulaşabilir

İTİRAZ EDEN OTEL MİSAFİRİ İKNA OLDU

Öte yandan, otele giriş yaparken kimliğinin fotokopisininçekildiğini soran Oğuz Altıkardeşler’e (33) otel görevlisiaçıklamayı yaparak bilgilerin kolluk kuvvetlerine bildirilmesi gerektiği ve sisteme işleyeceğini anlattı. İkna olan Altıkardeşler, “Yasa gereği vermem gerektiği anlatıldı. Burada bir form var, orada da yazıyormuş. İzin verdim, kimliğimin fotokopisini çekebilirler. Güveniyorum, oteleişlemleri yapabilirler” diye konuştu.

”OTELLERİ ZORLAYAN BİR UYGULAMA”

Kemer Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği (KETOB) Başkan Yardımcısı Dinçer Sarıkaya ise Kişisel Verilerin Korunması Kanunu kapsamında kimlik fotokopisi alınmamasına yönelik kararın, otellere toplu girişlerde sıkıntı yaratacağını söyledi. Bin kişinin giriş çıkış yaptığı bir ortamda, müşterilerden kimlik fotokopisi almadan işlem yapmanın çokzaman kaybına ve kuyruklaraolduğunu anlatan Başkan Sarıkaya, “Polis ve jandarma, giriş yapan her müşterinin bilgilerinin yarım saat içinde güvenlik gerekçesiyle kendilerine bildirilmesini istiyor. Aynı şekilde çıkış yapan kişinin de yarım saat içerisinde bildirilmesini istiyor. Bizim gibi yüksek müşteri potansiyeli olan otellerin fotokopi almadan işlem yapması çok zor” ifadelerini kullandı.

Sıradaki Haberi Oku  Bakan, Gemiler, Boğazdan bedavaya geçmek varken, neden para vererek Kanal İstanbuldan geçsin? sorusuna yanıt verdi

Tatil için Kemer’e gelen Leyla Dilki (22) de, “Otele giriş yaptım. Resepsiyondaki görevliye kimliği ilk başta vermek istemedim. Ancak görevli kayıt için istediğini söyledi. Bilgilerimiz polis ve jandarmaya da bildiriliyor. Bu nedenle alması gerektiğini, sadece T.C. kimlik numarasının yeterli olmadığını belirtti. Sistem girilen tüm bilgilerimiz daha sonra siliniyormuş. Gelmeden önce oteli araştırmıştım. Güvendiğimiz için kimliğimi verdim” dedi.

Kaynak: DHA