1 sene önce
1 sene önce

Bölge İdare Mahkemesinden emsal karar: Ceza olsun diye geçici görevlendirme yapılamaz

Bir lisede görev yapan Eğitim-Bir-Sen üyesi teknisyen, 6 ay süreyle geçici görevlendirmeyle başka bir okula atandı. Geçici olarak görevlendirildiği okulda hali hazırda 3 teknisyenin görev yaptığını belirten teknisyen, yaşadığı mağduriyeti sendika temsilcilerine aktardı. Sendika, konuyu yargıya taşıdı. İdare Mahkemesi, yürütmenin durdurulma talebiniçevirdi. Sendika kararı temyiz edince devreye BölgeMahkemesi girdi. Mahkeme, hizmet ihtiyacının karşılanması gerekliliğinin somut ve nesnel gerekçelerle tam olarak ortaya konulamadığı gerekçesiyle teknisyenin başka okula geçici görevlendirmesinin yürütmesini durdurdu.

“KİMSE KEYFİ OLARAK YERİNDEN EDİLEMEZ”

Kararda; görevlendirmenin,hizmetlerinin gerektirdiği hâllerde, buhizmeti amacını teminen tesis edilmesi gerektiği vurgulandı. Görevlendirme işleminingörevlilerinin işgal ettiği kadrodan fiilen uzaklaştırma amacını taşımaması gerektiği dile getirildi.

Dava konusu işlemde davacının geçici görevlendirme sebebinin ‘ihtiyaca binaen’ diyeedildiğine dikkat çeken Bölge İdare Mahkemesi kararında, şu ifadelere yer verildi:

Sıradaki Haberi Oku  Meral Akşenerden Cumhurbaşkanı Erdoğana yanıt: İş buldun da evlenmediler mi?

“Kamu hizmetlerinin yürütülmesi amaç edinilmeli ve hizmet gereklerinedüşen bir sonuç amaçlanmamalıdır. Davacının geçici olarak görevlendirildiği okulun teknisyen kadrosunun 4 olduğu, halihazırda 3 kişinin görev yaptığı, 1 kişinin ise 2 yıldır Milli Eğitim Müdürlüğü‘nde periyodikuzmanı olarak görevlendirildiği anlaşılmaktadır. Yaklaşık 2 yıldır kadrosu 4 olmasına rağmen 3 teknisyen ile hizmetin sunumuna devam edilen lisede hali hazırda oluşan hizmet ihtiyacının ve bu ihtiyacın karşılanması gerekliliğinin somut ve nesnel gerekçelerle tam olarak ortaya konulamadığı, dolayısıyla davacının ihtiyaca binaen diğer liseye 6 ay süreyle geçici olarak görevlendirilmesine ilişkin dava konusu işlemde hukuki uyarlık bulunmadığı sonuç ve kanaatine varılmıştır. Öte yandan dava konusu işlemin hukuka aykırı tespit edilmesine rağmen uygulamanın sürdürülmesi tümve işlemleri hukuka uygunluk karinesine davanın hukuk devleti ilkesine aykırı biryaşatacak, davacı yönünden telafisi güç zararaolacaktır. Açıklanan nedenlerle, davacının itirazının kabulüne İdare Mahkemesi’nin kararının kaldırılmasına, teminat alınmaksızın yürütmenin durdurulmasınabirliği le karar verilmiştir.”

Sıradaki Haberi Oku  Kimlikleri yenileme süresi yıl sonunda bitiyor mu? Beklenen açıklama geldi

Kaynak: İHA

En Çok Okunanlar
Tüm hakları saklıdır.