1 sene önce
1 sene önce

Brexit yasa tasarısı İngiltere parlamentosunda kabul edildi

İngiltere‘yi Avrupa Birliği‘nden ayıracak olan Brexittasarısı 231 hayıra karşı 330 evet ile İngiltere Parlamentosu’nda kabul edildi.

Başbakan Boris Johnson’ın AB’yle vardığı Brexit anlaşmasını yasalaştıracak tasarının parlamentonun alt kanadı Avam Kamarası’ndaki görüşmeleri tamamlandı. Görüşmeler sırasında sunulan, AB vatandaşlarına süresizizni verilmesi ileizni başvurusu reddedilen AB vatandaşlarına itiraz hakkı tanınmasını öngören değişiklik önergeleri reddedildi. Ayrıca yanlarında yetişkin olmayan çocuk mültecilerin aile birleşimi hakkının korunmasına dair önerge de kabul görmedi. Daha sonra metnin tümü üzerinde yapılan oylamada Brexit tasa tasarısı, 231’e karşı 330 oyla kabul edildi.

LORDLAR KAMARASI’NDA GÖRÜLECEK

Bundan sonraki süreçte tasarı, Lordlar Kamarası’nda görüşülecek. Herhangi bir değişiklik önergesi verilmesini istemeyen hükümet, buradaki sürecin 22 Ocak’a kadar tamamlanmasını ve böylece 31 Ocak öncesi tasarının Kraliçe 2. Elizabeth’in onayını almasını bekliyor.

Sıradaki Haberi Oku  Türkiye ekonomisi 3. çeyrekte yüzde 0,9 büyüdü

YENİ İLİŞKİ İÇİN MÜZAKERELER BAŞLAYACAK

Sürecin planlandığı gibi tamamlanması durumunda İngiltere, 1973’te katıldığı AB’den 31 Ocak’ta ayrılacak. Böylece ilkbir ülke Birlikten çıkmış olacak. Bu tarihin ardından taraflar 2020 sonuna kadar, gelecekteki ilişkilerini düzenleyecek kapsamlı bir anlaşmaya ilişkin müzakere yürütecek. Müzakerelerde ticaretin yanı sıra balıkçılık, havacılık, ilaç ve güvenliğe kadar herele alınacak. AB, tüm bu konularda bir yıldan az bir sürede anlaşmaya varmanın imkansız olduğunu savunarak sürenin 2022’ye kadar uzatılmasını istiyor.

Ancak İngiliz yetkililer, müzakerelerin 2020 sonuna kadar tamamlanmasında ısrar ediyor. Eğer, bir anlaşmaya varılamazsa ikiarasındaki ticari ilişkiler, Dünya Ticaret Örgütü kurallarına göre yapılacak. Öte yandan geçiş süreci boyunca İngiltere, AB kurallarına bağlı olmayı sürdürecek.

Sıradaki Haberi Oku  Son dakika: Bakan Selçuk: Asgari ücret için gelecek yıl her iki tarafın anlaştığı rakamlar üzerinden konuşacağız

BREXİT SÜRECİ

İngiltere, Galler, Kuzey İrlanda ve İskoçya’dan oluşan Birleşik Krallık’ta, Haziran 2016’da yapılan AB referandumunda yüzde 48’e karşı yüzde 52 ile Brexit kararı alınmıştı.

Eski Başbakan Theresa May liderliğindeki azınlık hükümeti, AB ile varılan Brexit anlaşmasını parlamentodan geçirmeyi başaramamıştı. 29 Mart’ta gerçekleşmesi gereken Brexit önce 31 Ekim’e, ardından da 31 Ocak 2020’ye ertelenmişti.

Brexit anlaşmasını geçirmekte zorlanan Boris Johnson liderliğindeki Muhafazakar Parti, 12 Aralık’ta yapılan erkenseçimde yüzde 43,6alarak 365çıkarmış vebaşına iktidara gelmişti.

Elde ettiği zaferle Brexit karşıtları karşısında eli güçlenen Johnson, seçim sonrası tasarıyı parlamentoya getirmiş ve ilk oylamada metin 234’ye karşı 358 oyla kabul edilmişti.

Haber Videosu

: Brexittasarısı İngiltere parlamentosunda kabul edildi

Sıradaki Haberi Oku  İBB Başkanı İmamoğlundan yerli otomobil mesajı: Çok güçlü bir siparişle destek olacağız
En Çok Okunanlar
Tüm hakları saklıdır.