Ekonomi

Bu okulda öğrenciler hem eğitim görüyor hem para kazanıyor

Şehit Fazıl Doğruöz Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Müdürü Harun Kısacık, ‘bacasız fabrika’ olarak adlandırdığı okulda bilişim, motor, elektrik-elektronik, mobilya, makine ve metal teknolojileri olmak üzere 6 alanda eğitim verdiklerini söyledi. Mobilya iç mekan tasarım, metal, makine ve elektronik teknolojisi alanlarında öğrencilerin, ortaya çıkardığı eserlerin satışından harçlıklarını çıkarttıklarını belirten Kısacık, “Bu uygulamalarda genellikle öğrencilerimiz çalışıyor. Masa, koltuk, sıra,ve amfi sisteminin yapıldığı lisede, Niğde merkezde bulunan bütün okulların ihtiyacını karşılıyoruz” dedi.

“ÖĞRENCİLERİMİZİ AHİLİK KÜLTÜRÜNE UYGUN YETİŞTİRİYORUZ”

Kısacık, şöyle konuştu:

“Okulumuz Türkiye’de sayılı okullardan bir tanesi. Bu yıl yaklaşık bin öğrencimize eğitim veriyoruz. Biz öğrencilerimizi ahilik kültürüneolarak yetiştiriyoruz. Okula gelen her öğrencimizi öğretmenlerimiz ve bizler, ‘Hoş geldin okulumuzun ahi adayı’ diyerek karşılıyoruz. Burada ahilik kültürünü kendilerine verip, ahi olarak mezun etmeye çalışıyoruz. Bizim okulumuz dışarıdatanınmıyor. Aslında ‘Meslek liselerimeselesi’ diye sloganlar var. Amatarafındantanınmıyor. Bu okullara giren öğrenci mezun olduğukesinlikle aç kalmaz. Kendini geçindirir, ailesini geçindirir ve mutlaka çevresindekilere yardımcı olur, iş sahibi yapar.”

Sıradaki Haberi Oku  Çalışmaya devam ettikçe kimlerin emekli maaşı azalıyor? İşte merak edilen sorunun yanıtı

“MEZUN OLDUKLARINDA İŞSİZ KALMIYORLAR”

Bin öğrenci ve 100 öğretmen ile Şehit Fazıl Doğruöz Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nin kentin en büyükolma özelliği taşıdığını kaydeden Kısacık, “Burada devlet kurumlarımıza ve özel sektörlere işler yapmaktayız. Dönerolarak da burada yaptığımız işler karşılığında öğrencilerimiz yaptıkları iş karşılığında harçlıklarını almak da hem de eğitimlerine devam etmektedir. Ülke ekonomisi ve istihdama faydamız bulunmaktadır. Öte yandan işletmelerin aradığı kalifiye eleman yani aranan elemanları yetiştiriyoruz. Öğrencilerimiz okulumuzdan mezun olduklarında işsiz kalmıyorlar” diye konuştu.

CİRO 5 KAT ARTTI

İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile Şube Müdürlüklerinin desteğiyle 2018 yılındaki cirolarını 2019 yılında 5’e katlayarak 1 milyon 400 bin TL gelir elde ettiklerini aktaran Kısacık, bu yıl cirolarını daha da artırmayı hedeflediklerini sözlerine ekledi.

Sıradaki Haberi Oku  Süpermarket zinciri olan Sainsburys, yüzlerce kişiyi işten çıkaracak

Kaynak: DHA