1 sene önce
1 sene önce

Bu yıl uygulanacak kamu sosyal tesis ücretleri belirlendi

Hazine ve Maliye Bakanlığının Kamu Sosyal Tesislerine İlişkin Tebliği Resmi Gazete’de yayımlandı.

Tebliğ, merkezi yönetim kapsamındakiidareleri, döner sermayeli kuruluşlar,iktisadi teşebbüsleri,bankalarıyla diğerkurum ve kuruluşlarının tasarrufunda bulunan sosyal tesislerde alınacak yemek, konaklama ve diğer hizmet bedellerinin tespitinde ve elde edilen gelirlerin kullanımında uyulacak usul ve esasları düzenliyor.

YEMEK ÜCRETİ 17,50-26,50 ARASINDA

Buna göre,kurum ve kuruluşlarınca işletilen eğitim ve dinlenme tesislerinden yararlanacakpersoneli, tesisin özelliklerine göreücreti olarak kişi başına günlük 17,50-22 ya da 26,50 lira, konaklama bedeli olarak 7,50-9 ya da 10 lira ödeyecek.

KONAKLAMA ÜCRETLERİ 12-13 LİRA

1 Temmuz ile 15 Ağustos döneminde konaklama ücretleri konutun türüne göre 12-13 lira olarak uygulanacak. Konut veya bağımsız bölümünde buzdolabı bulunanlarda günlük en az 4,50 lira, televizyon bulunanlarda günlük en az 4,50 lira ve klima bulunanlarda günlük en az 6,50 lirabaşınabedel alınacak.

Sıradaki Haberi Oku  Asgari ücrete yapılan zam sonrası kıdem tazminatına da yüzde 15 zam yapıldı

MİSAFİRHANE ÜCRETİ 13 LİRA

Misafirhanelerden yararlananpersonelinden kişi başına her gece için en az 13 liraedilecek. İdarelerce, verilen hizmetin özelliği, maliyeti ve standardın üzerinde olması, odadakisayısı gibi hususlar dikkate alınarak daha yüksek konaklama bedeli belirlenebilecek.

ÇOCUK BAKIM ÜCRETİ 240 LİRA

Kamuve kuruluşlarına ait kreş ve çocuk bakım evlerine kabul edilecek devlet memurları ve diğerpersonelinin her bir çocuğu için aylık bakım ücreti asgari 240 lira olarak tespit edildi. Belirlenen asgari aylık ücretlerin kreş ve çocuk bakım evi hizmetlerinin karşılanmasında yeterli olmadığı durumlardave kuruluşlar, belirlenen ücretin üzerinde bedel tespit etmeye yetkili olacak.

HAMAM, SAUNA VE KAPLICA ÜCRETİ 16,50 LİRA

Hamam, sauna ve kaplıcalardan bir saat süreyle yararlanmanın bedeli olarak da kişi başına en az 16,50 lira ödenecek.

Sıradaki Haberi Oku  Son dakika: Türkiye genelinde çökme yaşayan Google için Türkiyeden açıklama geldi

Tebliğ, 1 Şubat’ta yürürlüğe girecek.

Kaynak: AA

En Çok Okunanlar
Tüm hakları saklıdır.