Ekonomi

Bulgarlar Edirneye akın ediyor! 10 ayda 920 bin turist geldi

Edirne Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Recep Zıpkınkurt, Edirne’ye 10 ayda 920 bin Bulgaristan uyruklu turistin geldiğini açıkladı.

Kültür ve Turizm Bakanlığının 2020 yılını “Türk mutfağı yılı”edip Trakya lezzetlerini örnek aldığını açıklamasının ardından çalışmalara başladıklarını açıklayan Edirne Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Recep Zıpkınkurt, Edirne, Tekirdağ ve Kırklareli illerini kapsayan kitapçık hazırlayacaklarını söyledi.

“YÖRESEL LEZZETLER ÖN PLANA ÇIKACAK”

Edirne’ye gelen misafirlere Osmanlı yemekleri sunduklarını anlatan Zıpkınkurt, 2020 yılında Edirne’ye gelen turistlerin dahakonaklamalarını sağlayacağınıederek, “Edirne gastronomisi ile ilgilive ilçelerde tespitler yapıyoruz. Edirne, Tekirdağ, Kırklareli ve ilçe odalarının iş birliğiyle biroluşturuluyor, kendi ilerinde öne çıkan lezzetleri bize bildiriyorlar, biz de odaların işbirliği ilerehberi oluşturuyoruz. Hazırladığımız rehberde Trakya’nın yöresel lezzetleri ön plana çıkacak. Dolayısıyla dünyanın dört bir yanındaninsanların iştahını artıracak bu rehberdeki lezzetlerimiz. Trakya’yı çok iyi tanıtıyoruz. Osmanlı’nın başkentlerinden Edirne’mizdeki Osmanlı saray mutfağını tanıtıyoruz. Her gittiğimiz platformda Trakya’nın lezzetlerini ön plana çıkarıyoruz” dedi.

Sıradaki Haberi Oku  Avrupa Birliğiden küstah Doğu Akdeniz tepkisi: Türkiyenin niyeti üzücü

“10 AYDA 920 BİN BULGAR TURİST GELDİ”

Edirne’ye Noel tatili dolayısıyla 15 bine yakın yabancı turist beklediklerini söyleyen Zıpkınkurt,10 ayda Edirne’ye 920 bin Bulgar turistin geldiğini açıkladı.

Kaynak: İHA