Ekonomi

Çakarın ardından tepe lambası çilesi başladı! Sürücü ve araç sahibine ayrı ayrı 1.228 TL ceza kesiliyor

Trafikte geçiş üstünlüğü sağlayan çakar lamba düzenlenmesi, 1 Kasım 2019’dan itibaren yürürlüğe girdi. Uygulamaylakuruluşları, üniversiteler ve kamudaki üst yönetici,müdür, daire başkanı veya başka unvanlar ile görev yapangörevlilerinin kullanımındaki araçlarda “çakar” tabir edilen ışıklı uyarı işaretleri yasaklandı. Karayolları Trafik Kanunu’nun 71’inci maddesinin (F) bendi kapsamında koruma kararı verilmiş kişilerin kullanımındaki araçlar ile sivil polis vearaçlarında sadece aracın tepe bölgesinde sabit veya sökülüp takılabilir ışıklı uyarı sistemi kullanılmasıhale getirildi. Yeni düzenlemenin ardından yetkisiz çakar kullanımında bir süre azalma olduğu görüldü. Ancakgünlerde trafik yoğunluğuylatepe çakarı kullanan çok sayıda aracınşeritlerini işgal etmeye, diğer sürücüleri sıkıştırmaya başladığı görüldü. DHA ekipleri, İstanbul‘un bir çok noktasında tepe bölgesinde ışıklı sistem bulunan araçları takip etti. Sürücülerin, trafik sıkışıklığını atlatmak için ışıklı uyarı sistemini kullandığı kameralara yansıdı.

Sıradaki Haberi Oku  Cumhurbaşkanı Erdoğan, en çok beğendiği yerli otomobil modelini açıkladı

YAKALANAN SÜRÜCÜYE CEZA KESİLDİ

İstanbul Trafik Denetleme Şube Müdürlüğü ekiplerinin yetkisiz çakar ve tepe lambası kullanımıyla ilgili denetimlerine ise devam ediyor.15 Temmuz Şehitler köprüsü Altunizade’deyapan ekipler, tepe lambası açık olan sürücülere kimlik ve koruma kararı belgesi kontrolü yaptı. Denetimler sırasında tepe lambası kullanan araçlar durduruldu. Koruma kararı ve tepe lambası kullanma izni olmadığı halde kullanan bir sürücü ile aracın sahibine ayrı ayrı bin 228 liracezası kesildi. Ceza kesilen sürücü “Koruma polisimiz yanımızda olmadığı için ceza uygulandı” iddiasında bulundu.

KİMLER ‘ÇAKAR’ KULLANABİLİYOR?

Boyama şekilleri veya ayırım işaretleriyle geçiş üstünlüğüne sahip oldukları açıkça belli ambulans, itfaiye ve kolluk araçları ile güvenlik ve risk-tehdit değerlendirmesi kapsamında yayımlanan usul ve esasların ekinde bildirilen “devletin en üst protokolü”nde bulunan 29 makamın emirlerine ve zatlarına verilen araçlar ile bu makamların korumasındankoruma araçlarında ışıklı uyarı sistemleri kullanılabilecek. Bu araçlar dışında hiçbir araçta, çakar olarak tabir edilen sesli uyarı işaretleri kullanılamayacak.Karayolları Trafik Kanunu’nun 71’inci maddesi (f) bendi kapsamında koruma kararı verilmiş kişilerin kullanımındaki araçlar ve kolluk birimlerine ait sivil araçlarda sadece aracın tepe bölgesinde sabit veya sökülüp takılabilir ışıklı uyarı sistemi bulunabilecek. Bu araçlarda da tepe lambası bulunması sürekli geçiş üstünlüğü hakkı sağlamayacak.

Sıradaki Haberi Oku  Lüks ve ultra lüks otomobil satışlarında rakamlar belli oldu! Geçen sene 20 Ferrari satıldı

Zorunlu hallerde çakar kullanımı en az 150 metre önceden başlayacak. Bu araçlar ancak tehdit veya görev durumunun ortaya koyacağıhallerde en az 150 metre önceden duyulabilir şekilde ışıklı ve sesli uyarı sistemininkullanılmasıyla kanunun öngördüğü geçiş üstünlüğü hakkından faydalanabilecek.

Kaynak: DHA