Ekonomi

Çanakkalede 19 yaşındaki Youtuber, 6 ayda 25 bin lira kazandı

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesinde (ÇOMÜ) eğitim hayatına devam eden ve Youtube‘a yüklediği ‘O Ses Türkiye‘ videolarıyla adından söz ettiren 19 yaşındaki Enes Ömer Aydoğan, yaptığı paylaşımlarla6 ayda yaklaşık 25 bin liralık bir kazanç elde etti. Genç Youtuber’ın Türkiye şartlarında ortalamanın üzerinde birkazanması dikkatlerden kaçmadı.

Yaklaşık 9 yıl önce Youtube’u şahsi videolarını depolama alanı olarak kullanmaya başlayan Enes Ömer Aydoğan, 2014 yılında bu kanal üzerindenkazanılabileceğini keşfetti. 2014 yılından itibaren montaj programlarına da merak salan genç Youtuber, özellikle yüklediği futbol videoları ile az da olsakazanmaya başladı. Daha önce birkaçkanalları kapatılan Aydoğan,kanalını 2017 yılında kendi ismiyle açtı. 2 yıl gibi kısa bir süre içinde 100 bini aşkın aboneye sahip olan başarılı Youtuber, milyonlarcaizlenen paylaşımları ile6 ayda 25 bin liralık kazanç elde etti. Özellikle ‘O Ses Türkiye’ yarışmasının videoları ile ön plana çıkan Enes Ömer Aydoğan, elde ettiği tecrübe sayesinde Youtube’dakazanmanın püf noktalarını öğrendiğini ve gelecekte de bu başarısını geliştirmek istediğini dile getirdi.

Sıradaki Haberi Oku  TOGGdan yerli otomobil anketi! SUV modeli önde gidiyor

6 AYDA 25 BİN LİRA KAZANDI

Aslen Muğlalı olan ve şuÇanakkale’de Onsekiz Mart Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo-Televizyon ve Sinema Bölümünde eğitim hayatına devam eden Aydoğan, Youtube üzerinden elde ettiği bu başarının uzun bir geçmişe dayandığını belirterek, “Bu işin aslında 8-9 yıllık bir geçmişi var. Dijital bir kameram vardı. Onun hafıza kartının yetersizliğinden dolayı videolarımı sürekli Youtube’a atıyordum. Videolarımı bu şekilde gizleyerek saklıyordum. Youtube’da uzun süregeçirince yabancı içerikleri görmeye başladım. O dönemde yabancı içerikler paylaşılabiliyordu. Ardından ben de montaj programlarını öğrenmeye başladım. Futbol videolarını montajlayıp,fona da müzik koyarak paylaşmaya başladım. Enkanalımı 2017’de de açtım. 2 yıl içinde 100 bin abone oldu. Son 6-7 aylık süre içerisinde de 25 bin liraya yakın bir gelir elde ettim” ifadelerini kullandı.

Sıradaki Haberi Oku  Memur ve memur emeklisi yüzde 5,49 zam alacak! İşte mesleğine göre zamlı maaşlar

PAYLAŞIMLARI MİLYONLARCA KEZ İZLENDİ

2017 yılı öncesinde yüklediği videolardan da az miktardakazandığını dile getiren Aydoğan,2 yılda O Ses Türkiye yarışmasının videolarına yöneldi. Paylaşımları milyonlarcaizlenen başarılı Youtuber, “Futbol videolarından da kazancım oluyordu. Ondan sonra gündeme dair içerikler attım. Bu içeriklerden dekazandım. EnO Ses Türkiye içeriklerine başladım. Bu içeriklere başladığım ilk dönemlerde düşük seviyedekazandım. Daha sonra ‘Content Idea’ isimli birsayesindekazanmam biraz daha arttı ve böyle bir gelir elde ettim. Öte yandankazanca baktığımızda bu 3’e bölünüyor. O Ses Türkiye bazında baktığımızda; Acun Medya’ya giden bir bölümü var, formatın sahibi olan Hollandalı şirkete giden bir bölümü var. En düşükda bana kalıyor. Ama bu kazancın en düşük kısmı bile gayet iyi bir miktar sağlıyor” şeklinde konuştu.

Sıradaki Haberi Oku  Akdenizde Türkiyeye karşı ittifak! East Med boru hattı projesi için imzalar atıldı

100 BİN KİŞİ TAKİP EDİYOR

Youtube üzerindenkazanılabileceğini 2014 yılındaettiğini dile getiren Aydoğan, “Youtube’a şahsi bir hevesim olduğu için ilk başlarda kazanca yönelik bakmadım. Sadece kendi ürettiğim içerikleri yayınlama isteğim vardı. Sonra kanallarım kapatıldıkça ben de kazanç odaklı bakmaya başladım. Yani 2017’debu işe girdiğimde artık tamamen kazanç odaklı bakıyordum. 100 bin kişi beni takip ediyor şu an. Neredeyse bulunduğum ilin nüfusu kadar insan beni kanalımda takip ediyor. Bu sebeple artık kendime yönelik içerikler paylaşmayı düşünüyorum. Öte yandan şukadar telif hakkı ile ilgili birde yaşamadım. Çünkü Acun Medya’nın Youtube’da kendi içeriklerini paylaşmak Youtube politikalarına uygun. Yani videolar yayınlanıyor,sadece içerik sahiplerikazanabiliyor. Bu şekilde telif hakkından yana sıkıntı yaşamadım. Ama bana rakip olan birkaç kanaldan tehditkar mail gelmişti. Bunların da benim için bir önemi yok” dedi.

Kaynak: İHA