1 sene önce
1 sene önce

Çankırının kaya tuzu, Türkiyenin medikal tuz ihtiyacını karşılıyor

Gıdadan bazıalanlarına kadar pek çok sektörde değerlendirilen kaya tuzunun Türkiye‘deki en büyük rezervi Çankırı‘da bulunuyor. Çıkarılan kaya tuzunun bir bölümü kentteki fabrikalarda işlenerek sofralarda kullanıma sunulurken, bir kısmı da sağlık sanayisinde değerlendiriliyor. Çankırı’da günlük 600 ton üretim kapasitesine sahip fabrikada yerin 150 metre altından çıkarılan kaya tuzu, işlenerek ilaçmaddesi olarak piyasaya sunuluyor.

Fabrika müdürü Hasan Akgüç, üretim yaparken katma değeri yüksek ürünlere rağbet ettiklerini söyledi. En prestijli ürünlerinin medikal tuz olduğuna işaret eden Akgüç, “Medikal tuz özellikle hemodiyaliz solüsyonlarında kullanılıyor. Türkiye’dekitüketimin yüzde 70-80’i bizim tarafımızdan karşılanmaktadır” dedi.

“GMP TUZUNUN ÜRETİMİNE BAŞLADIK”

Akgüç, 2 yıldırbir ilaçmaddesi olan iyi üretim uygulamaları (GMP) belgeli medikal tuz üretmek için yatırım yaptıklarını dile getirerek, “GMP tuzu dediğimiz, hemiçi hem dedışında firmalara pazarlanabilecek ilaçmaddesi ürününün üretimine başladık. Bununlamanadave katma değer sağlamayı planlıyoruz” ifadesini kullandı.

Sıradaki Haberi Oku  Selçuk Bayraktar, Akıncı TİHAnın karnesini verdi! 3 pekiyi, 1 zayıf

GMP belgeli medikal tuzun direkt serum solüsyonuna katılması sebebiyle kana karışacağından ilaç üretim prensiplerialınarak oluşturulmuş bir üretim sürecine sahip olduğunu vurgulayan Akgüç, “Bunun için bu ürünmadde kaynağından fabrikanın üretim aşamalarına kadar, mikrobiyoloji laboratuvarımız daolmak üzere çokdenetim vealtında yapılmaktadır. Hastanelerdeki ameliyat odalarınamantıkla üretimi gerçekleştiriyoruz” diye konuştu.

ÜLKEYE DÖVİZ KAZANDIRACAK

Üretilen yeni ürünün Türkiye’yekazanım sağlayacağının altını çizen Akgüç, şunları kaydetti:

“Bugüne kadar bu ürün, Türkiye’de üretimi yapılmadığından ithalatı gümrük vergisine tabi değildi. Biz üretimi gerçekleştirdikten sonra artık dışarıdantıbbi tuz vergiye tabi olmak durumundadır. Bunun da memleketimize döviz kazandıran ayrıca birolduğunu düşünüyoruz. Bununla ilgili birçok firmadan talep aldık. Firmalara numuneler gönderdik. Numuneleri inceleyen firmalardantalepleri bekliyoruz.”

Sıradaki Haberi Oku  Turunçgillerin atası kamkatın kilosu 20 lira

Kaynak: AA

En Çok Okunanlar
Tüm hakları saklıdır.