1 sene önce
1 sene önce

Çayı içiyor, poşetini sanat eserine dönüştürüyor

Uzun yıllardır hobi olarak resim yapan, magazin dergisi editörü Dilek Karaçayır(53), sanatını tuval yerine çay poşetlerine yapmaya başladı. Karaçayır,çeken çalışmalarını içtiği çayların demlik veya sallama poşetlerini kuruttuktan sonra üzerlerine sulu veya akrilik boya ile figürler çizerek ortaya çıkarıyor. Hassas bir materyal olması nedeniyle yaklaşık bir senedir poşetlerle ‘anlaşmaya’ çalıştığını söyleyen Karaçayır, “Malzeme suyu geçiriyor vebir boyanın üzerinden 2-3geçmek gerekiyor, dolayısıyla biraz sabır isteyen bir iş. Çayı önce içiyorum, sonra poşetini kurutuyorum. Daha sonra çok ince bir biçimde keserek içindekileri boşaltıyorum. Çay poşetlerinin içine geçmişin demini resmediyorum” dedi.

‘DOKULARININ GÜZELLİĞİ BENİ CEZBETTİ’

Resme her zamanduyduğunu söyleyen Karaçayır, “Aslında büyük tuvaller üzerinde yağlı boya ile çalışıyordumdaha sonra beni çay poşetleri cezbetti, çünkü dokuları çok güzeldi. Anlaşmak için birazgerekiyordu. Bir yıl kadar, çokdeneme yaptım. Sallama çayın poşetini kurutup hiç açmadan kullanıyorum. Çok küçük olduğu için minyatür sanatını anımsatıyor” diye konuştu.

Sıradaki Haberi Oku  Ekimde dış ticaret açığı 1 milyar 808 milyon dolara yükseldi

‘ÇAY POŞETLERİNDE KADINI ANLATTIM’

Geçen hafta sergi açtığını ve kadınları resmettiğini belirten Karaçayır, “Açtığım ‘Dem’ isimli sergide ise kadın, kentler ve yalnızlık konusunu işledim. Kentlerin kalabalıklaşmasının getirdiği yalnızlığı çay poşetlerinde resmettim. Köylü kadın, kentli kadın, şiddet gören ve özgür kadın temaları da serginin başkahramanları oldu. Genellikle sergiyi gezenler çok ilginç bulduğunu söyledi. Dem ise sadece çayın demini değil, geçmişin deminiediyor. Birikenler içimde demlendi ve bunlar dışa yansıdı” ifadelerini kullandı.

Kaynak: DHA

En Çok Okunanlar
Tüm hakları saklıdır.